100% CO2 compensated Rainforest Alliance

Maskinbrygg Midnight Grown extra mörk Arvid Nordquist

474042
Kampanj!
-84%
Förp.pris: 185,72 kr
(Tidigare pris: 1.090,19)
Jmf.pris: 30,95 kr/kg (3,10 kr/pås)
(Tidigare jmf.pris: 181,70 kr/kg)
Förp. 1*60x100g
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-08-01 och den 2024-08-05 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

Midnight Grown
Extra mörkrost - Kraftig & Bärig
Maskinbrygg

Kraftfull smak med inslag av mörka bär. Lång och generös eftersmak.

Ett extra mörkrostat kaffe som passar utmärkt tillsammans med fin choklad efter en smakrik måltid. Grunden i blandningen utgörs av brasilianska Arabicabönor med låg syrlighet och bred karaktär.

Rostning
9 av 10


Syrlighet
6 av 10


Intensitet
8 av 10


Fyllighet
9 av 10


Malning
3 = Lite grövre malet. (Pumpabryggare 1,8 liter, Urnbryggare 5-10 liter.)
Vattnet rinner långsamt igenom det malda kaffet, och för att inte vattnet skall hinna ta för mycket smak och blir beskt begränsar man vattnets kontakt med pulvret. Allt för att bevara den goda smaken.

Arvid Nordquist Coffee Lounge är speciellt anpassat för helautomatiska kaffeautomater. Använd rengjord bryggutrustning, använd friskt, kallt vatten vid bryggningen, Dosera efter smak cirka 10 gr. Bästa bryggtemperatur ligger mellan 92-96°C. Värmehåll kaffe i max 30 min. Häll aldrig över gammalt kaffe i färskbryggt kaffe då försämras kaffets smak.

Taggar:
Ingredienser:

Kaffe (100% Arabicabönor)

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 30/7°C
Förvara lufttätt och torrt.

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arvid Nordquist Coffee Lounge

Konsumentkontakt:

Arvid Nordquist HAB

Besöksadress:

Box 1285, 171 25 SOLNA

Telefon:

08-799 18 00

Hemsida:

www.arvidnordquist.se

E-post:

konsumentkontakt@arvidnordquist.se

Varukategori:

Maskinbrygg malet kaffe

Leverantör:

Arvid Nordquist Handelsaktiebolag

Lev art nr:

4042

EAN del förp:

7310760040424

EAN hel förp:

17310760040421

EAN hel pall:

37310760040425

Bruttovikt:

6.6 kg/förp

Volym:

0.026  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;