100% CO2 compensated EU-ekologiskt lövet Fairtrade KRAV

Maskinbrygg Senoras mörk Arvid Nordquist

474126
Kampanj!
-6%
Förp.pris: 1.525,33 kr
(Tidigare pris: 1.558,10)
Jmf.pris: 254,22 kr/kg (31,78 kr/pås)
(Tidigare jmf.pris: 259,68 kr/kg)
Förp. 1*48x125g
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-08-01 och den 2024-08-05 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

Señoras
Mörkrost - Frisk & Nötig
Maskinbrygg

Nötig smak med friska inslag. Generöst lång och balanserad eftersmak.

Arvid Nordquists kaffe Señoras görs av bönor från kaffeodlingar som drivs av kvinnor.
Genom att långsiktigt stödja dessa kvinnliga odlare bidrar Arvid Nordquist till bättre levnadsförhållanden.
Läs mer: Arvid Nordquist - World Coffee Project.

Rostning
8 av 10


Syrlighet
7 av 10


Intensitet
7 av 10


Fyllighet
8 av 10


Malning
3 = Lite grövre malet. (Pumpabryggare 1,8 liter, Urnbryggare 5-10 liter.)
Vattnet rinner långsamt igenom det malda kaffet, och för att inte vattnet skall hinna ta för mycket smak och blir beskt begränsar man vattnets kontakt med pulvret. Allt för att bevara den goda smaken.

Taggar:
Ingredienser:

Kaffe (100% Arabicabönor)

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 30/7°C
Förvara lufttätt och torrt.

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arvid Nordquist Coffee Lounge

Konsumentkontakt:

Arvid Nordquist HAB

Besöksadress:

Box 1285, 171 25 SOLNA

Telefon:

08-799 18 00

Hemsida:

www.arvidnordquist.se

E-post:

konsumentkontakt@arvidnordquist.se

Varukategori:

Maskinbrygg malet kaffe

Leverantör:

Arvid Nordquist Handelsaktiebolag

Lev art nr:

4126

EAN del förp:

7310760041261

EAN hel förp:

17310760041268

EAN hel pall:

37310760041262

Bruttovikt:

6.67 kg/förp

Volym:

0.027  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;