100% CO2 compensated Rainforest Alliance

Hela bönor mellan Original Blend Arvid Nordquist

474119
Kampanj!
-8%
À-pris: 202,94 kr = 1 kg
(Tidigare pris: 208,19)
Förp.pris: 1.217,66 kr = 6*1 kg
(Tidigare pris: 1.249,11)
Jmf.pris: 202,94 kr/kg
(Tidigare jmf.pris: 208,19 kr/kg)
Förp. 6*1 kg
Lager: 223 innerförp.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

Original Blend
Mellanrost - Frisk & Nötig
Hela Bönor

Elegant smak med nötiga toner. Lång och frisk eftersmak.

Detta har blivit vår klassiker och är mycket omtyckt. Vi har omsorgsfullt vårdat dess komposition genom åren.
Basen utgörs av brasilianska Arabicabönor från röd mineralrik jord. Doftar lätt med aromer av mörk choklad och ton av fransk nougat. Smaken är fyllig och kryddig och har en viss syrlighet. En generöst lång och balanserad eftersmak. En renodlad och elegant smakupplevelse.

I Arvid Nordquist Coffee Lounge Mellan ingår endast Arabicabönor av kvalitetsklasserna Sul de Minas och Cerrado Extra Prime från Brasilien, Excelso från Colombia, Strictly High Grown från Centralamerika samt Fine Selected Estate Coffee från Kenya.

Rostning
5 av 10


Syrlighet
7 av 10


Intensitet
6 av 10


Fyllighet
6 av 10


Arvid Nordquist Coffee Lounge är speciellt anpassat för helautomatiska kaffeautomater. Använd rengjord bryggutrustning, använd friskt, kallt vatten vid bryggningen, Dosera efter smak cirka 10 gr. Bästa bryggtemperatur ligger mellan 92-96°C. Värmehåll kaffe i max 30 min. Häll aldrig över gammalt kaffe i färskbryggt kaffe då försämras kaffets smak. Använd en bra helautomatisk kaffeautomat exempelvis Bonamat FreshGround för hela bönor.

Taggar:
Ingredienser:

Kaffe (100% Arabicabönor)

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 30/7°C
Förvara lufttätt och torrt.

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arvid Nordquist Coffee Lounge

Konsumentkontakt:

Arvid Nordquist HAB

Besöksadress:

Box 1285, 171 25 SOLNA

Telefon:

08-799 18 00

Hemsida:

www.arvidnordquist.se

E-post:

konsumentkontakt@arvidnordquist.se

Varukategori:

Hela Bönor bryggkaffe

Leverantör:

Arvid Nordquist Handelsaktiebolag

Lev art nr:

4119

EAN del förp:

7310760041193

EAN hel förp:

17310760041190

EAN hel pall:

37310760041194

Bruttovikt:

1.03 kg/st  6.18 kg/förp

Volym:

0.004  m3/st,  0.024  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;