100% CO2 compensated EU-ekologiskt lövet Fairtrade KRAV

Hela bönor mörk Ethic Harvest Arvid Nordquist

474049
Kampanj!
-7%
À-pris: 235,20 kr = 1 kg
(Tidigare pris: 240,65)
Förp.pris: 1.411,20 kr = 6*1 kg
(Tidigare pris: 1.443,93)
Jmf.pris: 235,20 kr/kg
(Tidigare jmf.pris: 240,65 kr/kg)
Förp. 6*1 kg
Lager: 252 innerförp.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

Ethic Harvest
Mörkrost - Kraftfull & Bärig
Hela Bönor

Kraftfull smak med tydliga toner av mörka bär. Behagligt fyllig eftersmak.

Arvid Nordquist Ethic Harvest är ett dubbelcertifierat Fairtrade-märkt och ekologiskt kaffe. En god bönblandning och en god gärning på en och samma gång. Innehåller 100% Arabicabönor från Peru, Brasilien, Etiopien och Indonesien.

Rostning
8 av 10


Syrlighet
7 av 10


Intensitet
8 av 10


Fyllighet
8 av 10


Arvid Nordquist Coffee Lounge är speciellt anpassat för helautomatiska kaffeautomater. Använd rengjord bryggutrustning, använd friskt, kallt vatten vid bryggningen, Dosera efter smak cirka 10 gr. Bästa bryggtemperatur ligger mellan 92-96°C. Värmehåll kaffe i max 30 min. Häll aldrig över gammalt kaffe i färskbryggt kaffe då försämras kaffets smak. Använd en bra helautomatisk kaffeautomat exempelvis Cafeja Perto B2B för hela bönor.

Taggar:
Ingredienser:

Ingredienser: Kaffe (100% arabicabönor)

Serveringstips:

Använd färskt, rent och kallt vatten. Dosera 7-8gr kaffepulver/kopp alt. 60gr/liter. Bryggtemperaturen skall vara 92-96C, för espresso 88-92C. Servera kaffet vid temperaturen 80-85C. Var noga med att förvara kaffet så lufttätt som möjligt.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: /°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arvid Nordquist Coffee Lounge

Konsumentkontakt:

Arvid Nordquist HAB

Besöksadress:

Box 1285, 171 25 SOLNA

Telefon:

08-799 18 00

Hemsida:

www.arvidnordquist.se

E-post:

konsumentkontakt@arvidnordquist.se

Varukategori:

Hela Bönor bryggkaffe

Leverantör:

Arvid Nordquist Handelsaktiebolag

Lev art nr:

4049

EAN del förp:

7310760040493

EAN hel förp:

1731076004049

EAN hel pall:

37310760040494

Bruttovikt:

1.08 kg/st  6.48 kg/förp

Volym:

0.005  m3/st,  0.03  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;