100% CO2 compensated EU-ekologiskt lövet Fairtrade KRAV

Hela bönor mellan Highland Nature Arvid Nordquist

474079
Kampanj!
-7%
À-pris: 234,42 kr = 1 kg
(Tidigare pris: 239,86)
Förp.pris: 1.406,50 kr = 6*1 kg
(Tidigare pris: 1.439,16)
Jmf.pris: 234,42 kr/kg
(Tidigare jmf.pris: 239,86 kr/kg)
Förp. 6*1 kg
Lager: 59 innerförp.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

Highland Nature
Mellanrost - Balanserad & Nötig
Hela Bönor

Balanserad smak med nötiga toner. Generös och fruktig eftersmak.

Ett högväxt ekologiskt och Fairtrade-märkt mellanmörkt rostat kaffe från KRAV- och FLO-cert certifierade kaffegårdar. I Arvid Nordquist Highland Nature ingår bara 100% Arabicabönor från Peru, Etiopien och Indonesien.
KRAV-märket är en garanti för att kaffeodling sker utan kemiska bekämpningsmedel och konstgödsel. Genom att välja KRAV-märkt bidrar du till en bättre miljö och till ett landskap med biologisk mångfald på de kontrollerade plantagerna.

Rostning
5 av 10


Syrlighet
7 av 10


Intensitet
7 av 10


Fyllighet
7 av 10


Arvid Nordquist Coffee Lounge är speciellt anpassat för helautomatiska kaffeautomater. Använd rengjord bryggutrustning, använd friskt, kallt vatten vid bryggningen, Dosera efter smak cirka 10 gr. Bästa bryggtemperatur ligger mellan 92-96°C. Värmehåll kaffe i max 30 min. Häll aldrig över gammalt kaffe i färskbryggt kaffe då försämras kaffets smak. Använd en bra helautomatisk kaffeautomat exempelvis Bonamat FreshGround för hela bönor.

Taggar:
Ingredienser:

Ingredienser: Kaffe (100% arabicabönor)

Serveringstips:

Använd färskt, rent och kallt vatten. Dosera 7-8gr kaffepulver/kopp alt. 60gr/liter. Bryggtemperaturen skall vara 92-96C, för espresso 88-92C. Servera kaffet vid temperaturen 80-85C. Var noga med att förvara kaffet så lufttätt som möjligt.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: /°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arvid Nordquist Coffee Lounge

Konsumentkontakt:

Arvid Nordquist HAB

Besöksadress:

Box 1285, 171 25 SOLNA

Telefon:

08-799 18 00

Hemsida:

www.arvidnordquist.se

E-post:

konsumentkontakt@arvidnordquist.se

Varukategori:

Hela Bönor bryggkaffe

Leverantör:

Arvid Nordquist Handelsaktiebolag

Lev art nr:

4079

EAN del förp:

7310760040790

EAN hel förp:

17310760040797

EAN hel pall:

37310760040791

Bruttovikt:

1.08 kg/st  6.48 kg/förp

Volym:

0.004  m3/st,  0.024  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;