100% CO2 compensated Rainforest Alliance

Hela bönor mörk Dark Mountain Arvid Nordquist

474029
Kampanj!
-5%
À-pris: 210,76 kr = 1 kg
(Tidigare pris: 204,18)
Förp.pris: 1.264,55 kr = 6*1 kg
(Tidigare pris: 1.225,06)
Jmf.pris: 210,76 kr/kg
(Tidigare jmf.pris: 204,18 kr/kg)
Förp. 6*1 kg
Lager: 279 innerförp.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

Dark Mountain
Mörkrost - Kraftfull & Bärig
Hela Bönor

Kraftfull och kryddig smak. Balanserad lång eftersmak med ton av mörka bär.

Bönor från Centralamerikas bördiga vulkanjord ger kaffet sin baskaraktär när det mörkrostas. Ett gott mörkt kaffe med medelintensiv aromatisk doft av kola, mörkrostad nöt och viss fruktighet. Medelfyllig, kryddig smak av ceder och valnöt. Balanserad beska och syrlighet i en lång eftersmak.

Rostning
8 av 10


Syrlighet
6 av 10


Intensitet
7 av 10


Fyllighet
8 av 10


Arvid Nordquist Coffee Lounge är speciellt anpassat för helautomatiska kaffeautomater. Använd rengjord bryggutrustning, använd friskt, kallt vatten vid bryggningen, Dosera efter smak cirka 10 gr. Bästa bryggtemperatur ligger mellan 92-96°C. Värmehåll kaffe i max 30 min. Häll aldrig över gammalt kaffe i färskbryggt kaffe då försämras kaffets smak. Använd en bra helautomatisk kaffeautomat exempelvis Bonamat FreshMore.

Taggar:
Ingredienser:

Kaffe (100% Arabicabönor)

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 30/7°C
Förvara lufttätt och torrt.

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arvid Nordquist Coffee Lounge

Konsumentkontakt:

Arvid Nordquist HAB

Besöksadress:

Box 1285, 171 25 SOLNA

Telefon:

08-799 18 00

Hemsida:

www.arvidnordquist.se

E-post:

konsumentkontakt@arvidnordquist.se

Varukategori:

Hela Bönor bryggkaffe

Leverantör:

Arvid Nordquist Handelsaktiebolag

Lev art nr:

4029

EAN del förp:

7310760040295

EAN hel förp:

17310760040292

EAN hel pall:

37310760040296

Bruttovikt:

1.08 kg/st  6.48 kg/förp

Volym:

0.004  m3/st,  0.024  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;