100% CO2 compensated EU-ekologiskt lövet Rainforest Alliance

Hela bönor mörk Chef´s Blend Arvid Nordquist

474129
À-pris: 245,17 kr = 1 kg
Förp.pris: 1.471,01 kr = 6*1 kg
Jmf.pris: 245,17 kr/kg
Förp. 6*1 kg
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-07-31 och den 2024-08-02 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Köp »
Beskrivning:

Chef´s Blend
Mellanmörk - Frisk & Balanserad
Hela bönor

En tydlig och ren karaktär, med arom av apelsin och kakao. Smaken har en balanserad och frisk ton i en mellanmörk rostning. Med en blandning av 100% certifierade Arabicabönor från Sydamerika, Asien, Centralamerika

Rostning
6 av 10


Syrlighet
8 av 10


Intensitet
8 av 10


Fyllighet
7 av 10


Arvid Nordquist Coffee Lounge automatbrygg är speciellt anpassat för helautomatiska kaffeautomater. Använd rengjord bryggutrustning, använd friskt, kallt vatten vid bryggningen, Dosera efter smak cirka 10 gr. Bästa bryggtemperatur ligger mellan 92-96°C. Värmehåll kaffe i max 30 min. Häll aldrig över gammalt kaffe i färskbryggt kaffe då försämras kaffets smak. Använd en bra helautomatisk kaffeautomat exempelvis Cafeja B2B eller Bonamat FreshGround.

Taggar:
Ingredienser:

Kaffe (100% Arabicabönor)

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 30/7°C
Förvara lufttätt och torrt.

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arvid Nordquist

Konsumentkontakt:

Arvid Nordquist HAB

Besöksadress:

Box 1285, 171 25 SOLNA

Telefon:

08-799 18 00

Hemsida:

www.arvidnordquist.se

E-post:

konsumentkontakt@arvidnordquist.se

Varukategori:

Hela Bönor bryggkaffe

Leverantör:

Arvid Nordquist Handelsaktiebolag

Lev art nr:

4129

EAN del förp:

7310760041292

EAN hel förp:

17310760041299

EAN hel pall:

37310760041293

Bruttovikt:

1.02 kg/st  6.12 kg/förp

Volym:

0.005  m3/st,  0.03  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;