100% CO2 compensated Rainforest Alliance

Automatbrygg mörk Fullroast Field mörk Arvid Nordquist

474116
Lager: 97 innerförp.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

Fullroast Field
Mörkrost - Rund & Nötig
Automatbrygg

Rund smak med nötiga toner. Lång och balanserad eftersmak.

Arvid Nordquist Fullroast Field består av 100% Arabicabönor. Fullroast Field har en tydlig nötkaraktär i sin arom. Smaken är fyllig med nötiga toner, en behaglig beska med låg syrlighet och tydlig sötma. Medelfyllig eftersmak med lätt ton av karamell.

Rostning
6 av 10


Syrlighet
6 av 10


Intensitet
6 av 10


Fyllighet
6 av 10


Malning
1 = Extra finmalet. (Vendingautomater)
Vattnet rinner mycket snabbt igenom det malda kaffet och måste få kontakt med så mycket kaffe som möjligt på kort tid för att få ut den fina smaken.

Arvid Nordquist Coffee Lounge är speciellt anpassat för helautomatiska kaffeautomater. Använd rengjord bryggutrustning, använd friskt, kallt vatten vid bryggningen, Dosera efter smak cirka 10 gr. Bästa bryggtemperatur ligger mellan 92-96°C. Värmehåll kaffe i max 30 min. Häll aldrig över gammalt kaffe i färskbryggt kaffe då försämras kaffets smak. Använd en bra helautomatisk kaffeautomat exempelvis Cafeja Perto FB Färskbrygg.

Taggar:
Ingredienser:

Kaffe (100% Arabicabönor)

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 30/7°C
Förvara lufttätt och torrt.

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arvid Nordquist Coffee Lounge

Konsumentkontakt:

Arvid Nordquist HAB

Besöksadress:

Box 1285, 171 25 SOLNA

Telefon:

08-799 18 00

Hemsida:

www.arvidnordquist.se

E-post:

konsumentkontakt@arvidnordquist.se

Varukategori:

Automatbrygg malet kaffe

Leverantör:

Arvid Nordquist Handelsaktiebolag

Lev art nr:

4116

EAN del förp:

7310760041162

EAN hel förp:

17310760041169

EAN hel pall:

37310760041163

Bruttovikt:

1.03 kg/st  6.18 kg/förp

Volym:

0.005  m3/st,  0.03  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Liknande produkter
Automatbrygg mellan Gevalia Professional
4032694    Lager: 260
Automatbrygg mörk RA Löfbergs Lila
20218    Lager: 48

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88