100% CO2 compensated Rainforest Alliance

Automatbrygg mörk Dark Mountain Arvid Nordquist

474012
Lager: 112 innerförp.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

Dark Mountain
Mörkrost - Kraftfull & Bärig
Automatbrygg

Kraftfull och kryddig smak. Balanserad lång eftersmak med ton av mörka bär.

Bönor från Centralamerikas bördiga vulkanjord ger kaffet sin baskaraktär när det mörkrostas. Ett gott mörkt kaffe med medelintensiv aromatisk doft av kola, mörkrostad nöt och viss fruktighet. Medelfyllig, kryddig smak av ceder och valnöt. Balanserad beska och syrlighet i en lång eftersmak.

Rostning
8 av 10


Syrlighet
6 av 10


Intensitet
7 av 10


Fyllighet
8 av 10


Malning
1 = Extra finmalet. (Vendingautomater)
Vattnet rinner mycket snabbt igenom det malda kaffet och måste få kontakt med så mycket kaffe som möjligt på kort tid för att få ut den fina smaken.

Arvid Nordquist Coffee Lounge är speciellt anpassat för helautomatiska kaffeautomater. Använd rengjord bryggutrustning, använd friskt, kallt vatten vid bryggningen, Dosera efter smak cirka 10 gr. Bästa bryggtemperatur ligger mellan 92-96°C. Värmehåll kaffe i max 30 min. Häll aldrig över gammalt kaffe i färskbryggt kaffe då försämras kaffets smak. Använd en bra helautomatisk kaffeautomat exempelvis Bonamat FreshMore.

Taggar:
Ingredienser:

Ingredienser: Kaffe (100% Arabicabönor)

Serveringstips:

Använd färskt, rent och kallt vatten. Dosera 7-8gr kaffepulver/kopp alt. 60gr/liter. Bryggtemperaturen skall vara 92-96C, för espresso 88-92C. Servera kaffet vid temperaturen 80-85C. Var noga med att förvara kaffet så lufttätt som möjligt.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: /°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arvid Nordquist Coffee Lounge

Konsumentkontakt:

Arvid Nordquist HAB

Besöksadress:

Box 1285, 171 25 SOLNA

Telefon:

08-799 18 00

Hemsida:

www.arvidnordquist.se

E-post:

konsumentkontakt@arvidnordquist.se

Varukategori:

Automatbrygg malet kaffe

Leverantör:

Arvid Nordquist Handelsaktiebolag

Lev art nr:

4012

EAN del förp:

7310760040127

EAN hel förp:

17310760040124

EAN hel pall:

37310760040128

Bruttovikt:

1.08 kg/st  6.48 kg/förp

Volym:

0.001  m3/st,  0.006  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Liknande produkter
Automatbrygg mellan Gevalia Professional
4032694    Lager: 302
Automatbrygg mörk RA Löfbergs Lila
20218    Lager: 48

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88