Rainforest Alliance

Presso Mörkrost grovmalet Zoégas

12281002
Kampanj!
-7%
À-pris: 88,19 kr = 450 gr
(Tidigare pris: 81,76)
Förp.pris: 1.058,27 kr = 12*450 gr
(Tidigare pris: 981,12)
Jmf.pris: 195,98 kr/kg
(Tidigare jmf.pris: 181,69 kr/kg)
Förp. 12*450 gr
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-08-06 och den 2024-08-09 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

PRESSO är en av våra finaste kaffeblandningar som mörkrostas på högvuxna Arabicabönor med utvalda aromer och speciella kopprofiler för en ännu större smakupplevelse. En blandning av högvuxna bönor från Kenya, Centralamerika och Santoskaffe från Brasilien. Mörkrost med kärva toner av mörka bär och bitter kakao. ZOÉGAS PRESSO är en favorit i presskannan och perkolatorn. 100% Arabicabönor.

Rostning: Mörkrost/Presskanna Perkolator/Grovmalet.

Karaktär:
Syrligt: 2 av 5
Fylligt: 5 av 5
Rostning: 7 av 8

Taggar:
Ingredienser:

INGREDIENSER: Malet filterkaffe för konsumentbryggare.

Tillagningsanvisning:

1 Zoegas mått / kopp (6.25 g). Perkulator: Dosera 7 strukna Zoegas-mått (8 MSK) till 1 L vatten. Presskanna: Dosera 1 Zoegas mått / kopp eller 6 MSK / 0.5L vatten. Häll sjudande vatten över, rör om. Låt dra 3-4 min. Pressa ner filtret långsamt. 0

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Zoégas

Konsumentkontakt:

Nestlé Sverige AB

Postadress:

Box 7173, 250 07 HELSINGBORG

Besöksadress:

Grenadjärgatan 6, 254 53 HELSINGBORG

Telefon:

020-29 92 00

Hemsida:

www.nestle.se

E-post:

forum@se.nestle.com

Varukategori:

Perkolator Presso kaffe

Leverantör:

Nestlé Sverige AB

Lev art nr:

12281002

EAN del förp:

7310731201694

EAN hel förp:

7310731101697

EAN hel pall:

7310731301691

Bruttovikt:

0.47 kg/st  5.64 kg/förp

Volym:

0.001  m3/st,  0.012  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;