Rainforest Alliance

Maskinbrygg mörk Dark Zenith Zoégas Professional

12215694
Förp.pris: 1.320,70 kr
Jmf.pris: 240,13 kr/kg (26,41 kr/pås)
Förp. 1*50x110g
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-08-01 och den 2024-08-06 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Köp »
Beskrivning:

ZOÉGAS DARK ZENITH maskinbrygg. 100% Arabica

FRIKTIG & RUND MÖRKROST
Mörkrost som till stor del består av högvuxet tvättat kaffe från de soliga bergssluttningarna i Centralamerika. Blandningen balanseras med pärlbönor från Brasilien och kaffe från Östafrika tillför fyllighet. Det ger ett uppfriskande kaffe med rund smak som påminner om nougat och honung där sötma och syra kompletterar varandra.

Rostning: Mörkrost/Maskinbrygg malet.

Karaktär:
Fruktigt: 1 av 5
Bärigt: 1 av 5
Friskt: 1 av 5
Syrligt: 2 av 5
Fylligt: 3 av 5
Kryddigt: 1 av 5
Rostning: 6 av 8

Maskinbrygg Intenzo för restaurangbryggning. Använd rengjord bryggutrustning, använd friskt, kallt vatten vid bryggningen, Dosera rätt efter smak. Dosering per kopp ca 6,25 gr.

Bästa bryggtemperatur ligger mellan 92-96°C. Värmehåll kaffe i max 30 min. Häll aldrig över gammalt kaffe i färskbryggt kaffe då försämras kaffets smak.

Taggar:
Ingredienser:

INGREDIENSER: Malet filterkaffe. Mörkrost.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 25/15°C
Förvaras torrt och svalt.

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Zoégas Professional

Konsumentkontakt:

Nestlé Sverige AB

Postadress:

Box 7173, 250 07 HELSINGBORG

Besöksadress:

Grenadjärgatan 6, 254 53 HELSINGBORG

Telefon:

020-29 92 00

Hemsida:

www.nestle.se

E-post:

forum@se.nestle.com

Varukategori:

Maskinbrygg malet kaffe

Leverantör:

Nestlé Sverige AB

Lev art nr:

12215694

EAN del förp:

7310731101147

EAN hel förp:

7310731201144

EAN hel pall:

7310731301141

Bruttovikt:

6.15 kg/förp

Volym:

0.028  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;