100% CO2 compensated Rainforest Alliance

Bryggkaffe Franskrost Extra Mörk Classic Arvid Nordquist

471290
Kampanj!
-31%
À-pris: 61,49 kr = 500 gr
(Tidigare pris: 61,49)
Förp.pris: 737,86 kr = 12*500 gr
(Tidigare pris: 737,86)
Jmf.pris: 122,98 kr/kg
(Tidigare jmf.pris: 122,98 kr/kg)
Förp. 12*500 gr
Lager: 75 innerförp.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

Franskrost - nyansrik och kraftfull

Ett extra mörkrostat och kontinentalt kaffe som passar bra med varm skummad mjölk!

Doften bjuder på aromer av mörk choklad och mandel. Smaken är kraftfull och nyansrik med viss ton av kakao och ingefära, och ger en god lång eftersmak med balanserad syrlighet och beska.
I Classic Franskrost ingår endast Arabicabönor av kvalitetsklasserna Fine Cup från Sul de Minas och Cerrado i Brasilien, Excelso från Colombia, Strictly High Grown från Centralamerika samt utvalda bönor (AA/AB) från Kenya.

Rostning Extra mörkrost

Malningsgrad: För konsumentbryggare elbryggare/Moka

Karaktär:

Smak:
Sötma: 3 av 5
Syrlighet: 2 av 5
Fyllighet: 4 av 5

Arom:
Kryddighet: 3 av 5
Nöt/choklad: 4 av 5
Fruktighet: 3 av 5

Rostning:
Mellanrost 7 av 8

Taggar:
Ingredienser:

Ingredienser: Kaffe (100% Arabicabönor)

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: /°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arvid Nordquist Classic

Konsumentkontakt:

Arvid Nordquist HAB

Besöksadress:

Box 1285, 171 25 SOLNA

Telefon:

08-799 18 00

Hemsida:

www.arvidnordquist.se

E-post:

konsumentkontakt@arvidnordquist.se

Varukategori:

Bryggmalet kaffe

Leverantör:

Arvid Nordquist Handelsaktiebolag

Lev art nr:

1290

EAN del förp:

7310760012902

EAN hel förp:

17310760012909

EAN hel pall:

37310760012903

Bruttovikt:

0.51 kg/st  6.12 kg/förp

Volym:

0.001  m3/st,  0.012  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;