100% CO2 compensated EU-ekologiskt lövet Fairtrade KRAV

Automatbrygg ljus Nordic Light Arvid Nordquist

474132
Kampanj!
-7%
À-pris: 241,14 kr = 1 kg
(Tidigare pris: 241,15)
Förp.pris: 1.446,82 kr = 6*1 kg
(Tidigare pris: 1.446,88)
Jmf.pris: 241,14 kr/kg
(Tidigare jmf.pris: 241,15 kr/kg)
Förp. 6*1 kg
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-08-01 och den 2024-08-05 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

Nordic Light
Ljusrost - Frisk & Fruktig
Automatbrygg

En elegant karaktär med fruktiga toner i form av apelsin. Eftersmaken har en sötma i form av kola.

Rostning
4 av 10


Syrlighet
9 av 10


Intensitet
6 av 10


Fyllighet
5 av 10


Malning
1 = Extra finmalet. (Vendingautomater)
Vattnet rinner mycket snabbt igenom det malda kaffet och måste få kontakt med så mycket kaffe som möjligt på kort tid för att få ut den fina smaken.

Arvid Nordquist Coffee Lounge är speciellt anpassat för helautomatiska kaffeautomater. Använd rengjord bryggutrustning, använd friskt, kallt vatten vid bryggningen, Dosera efter smak cirka 10 gr. Bästa bryggtemperatur ligger mellan 92-96°C. Värmehåll kaffe i max 30 min. Häll aldrig över gammalt kaffe i färskbryggt kaffe då försämras kaffets smak. Använd en bra helautomatisk kaffeautomat exempelvis Cafeja Perto FB Färskbrygg.

Taggar:
Ingredienser:

Kaffe (100% Arabicabönor)

Serveringstips:

Använd färskt, rent och kallt vatten. Dosera 7-8gr kaffepulver/kopp alt. 60gr/liter. Bryggtemperaturen skall vara 92-96C, för espresso 88-92C. Servera kaffet vid temperaturen 80-85C. Var noga med att förvara kaffet så lufttätt som möjligt.

Ursprungsland:

Sweden

Varumärke:

Arvid Nordquist Coffee Lounge

Konsumentkontakt:

Arvid Nordquist HAB

Besöksadress:

Box 1285, 171 25 SOLNA

Telefon:

08-799 18 00

Hemsida:

www.arvidnordquist.se

E-post:

konsumentkontakt@arvidnordquist.se

Varukategori:

Automatbrygg malet kaffe

Leverantör:

Arvid Nordquist Handelsaktiebolag

Lev art nr:

4132

EAN del förp:

7310760041322

EAN hel förp:

17310760041329

EAN hel pall:

37310760041323

Bruttovikt:

1.02 kg/st  6.12 kg/förp

Volym:

0.005  m3/st,  0.03  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;