Rainforest Alliance

Hela bönor mörk Dark RA Gevalia Professional

4070147
À-pris: 228,14 kr = 1 kg
Förp.pris: 1.825,15 kr = 8*1 kg
Jmf.pris: 228,14 kr/kg
Förp. 8*1 kg
Lager: 48 innerförp.
Köp »
Beskrivning:

GEVALIA PROFESSIONAL HELA BÖNOR

GEVALIAS hela bönor har samma goda egenskaper som Gevalias övriga sortiment, men dessutom med den speciella känsla, smak och arom det ger att få servera kaffe av nymalda bönor. Bönorna kommer från Rainforest Alliance-certifierade gårdar.

Gevalia Professional HB Continental Mörk/Hela Bönor
Ett välbalanserad och elegant kaffe med inslag av kanel och fänkål i doften, och rökighet i smaken.

Rostning: Mörkrost/Hela bönor.

Karaktär:
Sötma: 4 av 5
Syrlighet: 3 av 5
Fyllighet: 4 av 5
Rostning: 4 av 5

Gevalia Professional är ett kaffe anpassat för restaurangbryggning. För bästa resultat brygg Ditt kaffe enligt nedan anvisningar:

• Använd rengjord bryggutrustning.
• Använd friskt, kallt vatten vid bryggningen.
• Dosera rätt efter smak. (Ett mått/skopa = 8 gr kaffe per kopp).
• Bästa bryggtemperatur ligger mellan 92-96°C.
• Värmehåll kaffe i max 30 min.
• Häll aldrig över gammalt kaffe i färskbryggt kaffe då försämras kaffets smak.

Taggar:
Ingredienser:

100% Arabica kaffe

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: /°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Gevalia Professional

Konsumentkontakt:

Jacobs Douwe Egberts S.E AB

Telefon:

020-96 00 20

Hemsida:

www.jdeprofessional.se/

Varukategori:

Hela Bönor bryggkaffe

Leverantör:

Jacobs Douwe Egberts S.E. AB

Lev art nr:

4070147

EAN del förp:

8711000869123

EAN hel förp:

8711000869130

EAN hel pall:

8711000869147

Bruttovikt:

1.03 kg/st  8.24 kg/förp

Volym:

0.004  m3/st,  0.032  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;