Hamburgerbröd Brioche delat 70 gr Dafgårds

184504
Förp.pris: 221,54 kr
Jmf.pris: 79,12 kr/kg (5,54 kr/st)
Förp. 1*40x70gr
Lager: 12 förp.
Köp »
OBS! Frysvara. Levereras med frystransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Beskrivning:

Grymt gott bröd till hamburgaren, bakat hos oss i Källby.

Lätt, luftigt och smörigt - Brioche är lätta och luftiga och får sin härliga textur genom att degen knådas kraftigt samtidigt som rumsvarmt smör tillsätts. Det skapar massor av glutentrådar som ger brödet dess luftighet.

Taggar:
Ingredienser:

VETEMJÖL (innehåller askorbinsyra, malt av KORN, VETEGLUTEN, druvsocker, guarkärnmjöl, emulgeringsmedel (E472e, E322 (solros)), surdegspulver av VETE, rapsolja), MJÖLK, rapsolja, ÄGG, fermenterat potatismjöl, socker, SMÖR, ärtprotein, jäst, havssalt, arom, färgämne (E160a), emulgeringsmedel (E471). Kan innehålla spår av sesam, senap och soja.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 1349 kJ
Energi 322 kcal
Fett 11 g
- Varav mättat fett 2.5 g
Kolhydrat 47 g
- Varav sockerarter 9.1 g
Protein 8.8 g
Salt 1 g
Fiber 2.1 g

Allergiinfo:

Innehåller: Spannmål som innehåller gluten
Innehåller: Laktos
Innehåller: Mjölk
Innehåller: Ägg
Kan innehålla: Sesamfrön
Innehåller: Korn
Innehåller: Vete
Kan innehålla: Senap
Kan innehålla: Sojabönor

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Tillagningsanvisning:

Tinas i rumstemperatur. Ätfärdig

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: -18/-24°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Dafgårds

Konsumentkontakt:

Gunnar Dafgård AB

Postadress:

Konsumentkontakt, 531 82 KÄLLBY

Telefon:

020-76 40 20

Hemsida:

www.familjendafgard.se

Varukategori:

Hamburgerbröd

Leverantör:

Gunnar Dafgård AB

Lev art nr:

4504

EAN del förp:

7310960045045

EAN hel förp:

17310960045042

EAN hel pall:

37310960045046

Bruttovikt:

3.31 kg/förp

Volym:

0.032  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;