EU-ekologiskt lövet KRAV Rainforest Alliance

Bryggkaffe Ecologico Mörk Gevalia

4070963
Kampanj!
-31%
À-pris: 67,09 kr = 425 gr
(Tidigare pris: 97,44)
Förp.pris: 805,03 kr = 12*425 gr
(Tidigare pris: 1.169,28)
Jmf.pris: 157,85 kr/kg
(Tidigare jmf.pris: 229,27 kr/kg)
Förp. 12*425 gr
Lager: 216 innerförp.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

GEVALIA BRYGG MÖRKROST ECOLOGICO

Gevalia ekologiskt mörkrostade bryggkaffe består av 100% ekologiskt odlade Arabicabönor, som fått mogna på hög höjd och getts en mörkare rostning, med välbalanserad fyllig smak och härlig arom. För att verka för hållbar utveckling i kaffeodlande regioner, har Gevalia valt att arbeta med två oberoende organisationer, KRAV och den ideella organisationen UTZ.

Rostning: Mörkrost/Brygg/Malet.

Karaktär:
Rostning: 4 av 5
Syrlighet: 3 av 5
Fyllighet: 4 av 5

Följ anvisningarna som gäller för den typ av maskin du använder och prova dig fram lite grann. Om du maler själv, tänk på att egenmalt kaffe är luftigare än vacuumförpackade färdigmalda kaffen – du behöver ta lite extra.

Oavsett bryggmetod, använd alltid nytappat kallt vatten. Vattnet är en viktig del för smaken, och vatten som stått i ledningarna kan ta smak av dem. Kallt vatten är mer syrerikt och tar bättre fram smaken ur kaffet.

Vattnet som strömmar ur bryggaren bör hålla 92 – 96°C. Det är när de små bubblorna börjar komma – vattnet ska alltså aldrig koka när man brygger kaffe. (Det är dags att sluta säga ”koka kaffe”.)

Förvärm gärna kopparna innan du häller upp kaffet. Rör om innan du serverar – det första vattnet som rinner genom kaffemaskinen eller bryggaren tar med sig mer av kaffets smak.

Taggar:
Varumärke:

Gevalia

Konsumentkontakt:

Jacobs Douwe Egberts S.E AB

Telefon:

020-96 00 20

Hemsida:

www.jdeprofessional.se/

Varukategori:

Bryggmalet kaffe

Leverantör:

Jacobs Douwe Egberts S.E. AB

Lev art nr:

4070963

EAN del förp:

8711000537466

EAN hel förp:

8711000537473

EAN hel pall:

8711000537480

Bruttovikt:

0.44 kg/st  5.28 kg/förp

Volym:

0.002  m3/st,  0.024  m3/förp

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;