Filmjölk Standard 3% 1 L Arla Ko®

10215
Förp.pris: 115,36 kr
Jmf.pris: 19,23 kr/lit
Förp. 1*6x1 lit
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-07-29.
Köp »
OBS! Kylvara. Levereras med kyltransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Beskrivning:

Klassisk filmjölk gjord på svensk mjölk från Arlagårdar. Smaken är svagt syrlig med karakteristisk filarom och lätt gräddighet. Konsistensen är lite tjockare och filen kan med fördel ätas med müsli, flingor, frukt eller bär. Fil har en lång historia i Sverige – redan på Vikingatiden åt man filmjölksliknande produkter. Varumärket Arla Ko garanterar att produkten är gjord på 100 procent svensk mjölk.

Taggar:
Filmjölk   
Ingredienser:

Högpastöriserad MJÖLK, filkultur och vitamin D.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 245 kJ
Energi 58 kcal
Protein 3.5 g
Kolhydrat 3.7 g
Salt 0.09 g
- Varav mättat fett 1.9 g
- Varav sockerarter 3.7 g
Fett 3 g
Vitamin D VITD- 20
Kalcium CA 15

Allergiinfo:

Innehåller: Mjölk

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 8/4°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arla Ko®

Konsumentkontakt:

Arla Forum

Postadress:

105 46 STOCKHOLM

Telefon:

020-99 66 99

Hemsida:

www.arla.se

Varukategori:

Filmjölk

Leverantör:

Arla Foods AB Färskvaror

Lev art nr:

8793

EAN del förp:

7310865087935

EAN hel förp:

17310865087932

Bruttovikt:

6.26 kg/förp

Volym:

0.009  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Liknande produkter

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;