+ pant 12,00 kr/förp

Dr Pepper 50 cl å-pet Spendrups

1330145
Förp.pris: 167,89 kr
Jmf.pris: 27,98 kr/lit (13,99 kr/st)
Förp. 1*12x50cl
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-08-05.
Köp »
Beskrivning:

Det avancerade receptet på Dr Pepper togs fram 1885 av en tysk apotekare vid namn Charles Alderton då han arbetade på ett apotek i Texas. Det sägs att han ville få till en smak som liknade den doft som fanns i apoteket. Drycken blev snabbt en succé och framgångssagan har sedan dess bara fortsatt. Dr Pepper liknar ingen annan läsk! Smak: Med sina 23 olika smakingredienser går Dr Peppers karaktär inte att beskriva med ord - den måste smakas!

Ingredienser:

Ingredienser: Kolsyrat vatten, socker, färgämne: sockerkulör E150d, surhetsreglerande medel: fosforsyra, aromer, arom: koffein, skumdämpningsmedel E471.

Näringsvärde:

Tillagningsstatus: Ej tillagad
Basmängdeklaration: 100
Energi 173 kJ
Energi 41 kcal
Fett 0 g
varav mättat fett 0 g
Kolhydrat 10.1 g
varav sockerarter 10 g
Protein 0 g
Motsvarande salt 0.01 g

Förvaring:

Förvaras kallt, torrt och skyddat från direkt solljus

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Dr Pepper

Konsumentkontakt:

Spendrups Bryggeri AB

Postadress:

Box 3006, 143 03 VÅRBY

Besöksadress:

Vårby allé 39, 143 03 VÅRBY

Telefon:

020-78 98 51

Hemsida:

www.spendrups.se

E-post:

konsumentkontakt@spendrups.se

Varukategori:

Läsk kolsyrad petflaska

Leverantör:

Spendrups Bryggeri AB

Lev art nr:

1330145

EAN del förp:

7310401003443

EAN hel förp:

7310403039273

Bruttovikt:

6.45 kg/förp

Volym:

0.011  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;