Smörgåsgurka skivad glas Felix

135045
Ömtålig vara

Lager: 21 innerförp.
Köp »
OBS! Ömtålig produkt. Beställning sker på egen risk p.g.a. produktens olämplighet att skickas som paket.
Beskrivning:

Felix skivad Smörgåsgurka är en sötsyrlig, krispig smörgåsgurka i räfflade skivor. Den allra största delen av Felix gurkor handplockas av egna odlare runt om i södra Sverige. Sedan läggs de in i Eslöv, mitt i Skåne i en glasburk med lättöppnat lock. Här i storpack till ett lägre kilopris.

Ingredienser:

Skivad gurka med SENAPsfrö i lag av vatten, socker, ättika, salt, stabiliseringsmedel (kalciumklorid), naturlig dillarom, kryddextrakt (bl.a. cayennepeppar), arom. Kan innehålla spår av GLUTEN.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 237 kJ
Energi 57 kcal
Fett 0 g
- Varav mättat fett 0 g
Kolhydrat 12 g
- Varav sockerarter 12 g
Protein 1 g
Salt (SALTEQ) 1.5 g

Allergiinfo:

Kan innehålla: Spannmål som innehåller gluten
Innehåller: Senap

Kan innehålla:
Produkten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 25/5°C
Förvara i kylskåp efter öppnande

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Felix

Konsumentkontakt:

Orkla Foods Sverige AB

Postadress:

241 81 ESLÖV

Besöksadress:

Ellingevägen 14, 241 81 ESLÖV

Telefon:

020-75 00 10

Hemsida:

www.orklafoods.se

E-post:

info@orklafoods.se

Varukategori:

Grönsak konserv

Leverantör:

Orkla Foods Sverige AB

Lev art nr:

454005045

EAN del förp:

7310240050455

EAN hel förp:

7310241050454

EAN hel pall:

7310249050456

Bruttovikt:

2.2 kg/st  13.2 kg/förp

Volym:

0.003  m3/st,  0.018  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Liknande produkter

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88