Saltgurka hel Felix

135062
Förp.pris: 379,01 kr
Jmf.pris: 75,80 kr/kg
Förp. 1*8,7 kg
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-08-02 och den 2024-08-06 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Köp »
Beskrivning:

Saltgurka, hel är krispig gurka inlagd i en saltlag med senapsfrön och ättika. En klassiker på hamburgertallriken. 90 % av Felix gurkor handplockas av våra egna, utvalda odlare runt om i Södra Sverige. Packade i Bisfenol A-fria, stapelbara, koniska burkar. 8,7 kg (avrunnen vikt 4,9 kg).

Taggar:
Gurka    Saltgurka    Smörgåsgurka    Hel    Felix    Orkla   
Ingredienser:

Hela gurkor med SENAPsfrö i lag av vatten, salt, ättika, socker, syra (citronsyra), stabiliseringsmedel (kalciumklorid), konserveringsmedel (kaliumsorbat), kryddextrakt (cayennepeppar), naturlig dillarom och arom. Kan innehålla spår av GLUTEN.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 53 kJ
Energi 13 kcal
Fett 0 g
- Varav mättat fett 0 g
Kolhydrat 1.8 g
- Varav sockerarter 1.4 g
Protein 0.9 g
Salt 3.5 g

Allergiinfo:

Kan innehålla: Spannmål som innehåller gluten
Innehåller: Senap

Kan innehålla:
Produkten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 25/5°C
Förvara i kylskåp efter öppnande

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Felix

Konsumentkontakt:

Orkla Foods Sverige AB

Postadress:

241 81 ESLÖV

Besöksadress:

Ellingevägen 14, 241 81 ESLÖV

Telefon:

020-75 00 10

Hemsida:

www.orklafoods.se

E-post:

info@orklafoods.se

Varukategori:

Grönsak konserv

Leverantör:

Orkla Foods Sverige AB

Lev art nr:

454005062

EAN hel förp:

7310240050622

EAN hel pall:

7310249050623

Bruttovikt:

9.31 kg/förp

Volym:

0.012  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;