Potatisgratäng färdig Peka

71520
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-03-12.
Köp »
OBS! Kylvara. Levereras med kyltransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Ingredienser:

Ingredienser: 60% potatis, 40% sås (skumMJÖLK, vatten, rapsolja, grädde (MJÖLK), majsstärkelse, ÄGGula från frigående höns inomhus, salt, socker, ostpulver (MJÖLK), naturliga aromer, kryddor, vasslepulver (MJÖLK), vitlökspulver, lökpulver).

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 506 kJ
Energi 121 kcal
Fett 7 g
- Varav mättat fett 1.5 g
Kolhydrat 11.9 g
- Varav sockerarter 1.7 g
Protein 2 g
Salt (SALTEQ) 0.97 g
Fiber 1.6 g
Natrium 0.39 g

Allergiinfo:

Innehåller: Laktos
Innehåller: Mjölk
Innehåller: Ägg

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Tillagningsanvisning:

Ugn: ca 200 grader i 20min Tilllagad gratäng går ej att frysa. Ugnsbaka

Häll upp gratängen i en form eller tallrik. Värm i (750 W) i 1 min/100g. Tillaga i mikrovågsugn

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 7/0°C
Öppnad förp. hållbar i kyla 2 dagar. Förvaras svalt: max. 7°C.

Ursprungsland:

Nederländerna

Varumärke:

Peka Original

Konsumentkontakt:

Gunnar Dafgård AB, Restauranggrossisten

Postadress:

Kundtjänst, 531 82 KÄLLBY

Telefon:

020-364 364

Hemsida:

www.dafgardgrossisten.se

Varukategori:

Grönsak konserv

Leverantör:

Dafgård AB, Foodservice

Lev art nr:

71520

EAN del förp:

8711118016020

EAN hel förp:

8711118016037

EAN hel pall:

18711118017109

Bruttovikt:

2.07 kg/st  12.42 kg/förp

Volym:

0.002  m3/st,  0.012  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Liknande produkter

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88