Potatis färsk Svensk

612010
À-pris: 20,83 kr = 1 kg
Förp.pris: 520,80 kr = 25*1 kg
Jmf.pris: 20,83 kr/kg
Förp. 25*1 kg
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-07-29.
Köp »
OBS! Kylvara. Levereras med kyltransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Näringsvärde:

Energi 306kJ/73kcal, Protein 1.8 g, Kolhydrat 16.1 g, Fett 0.1 g, Kostfiber 1.4 g, Tiamin 0.07 mg, Riboflavin 0.05 mg, Niacin 1.7 mg, Vitamin C 11 mg, Kalium 468 mg, Kalcium 4 mg, Fosfor 31 mg, Järn 0.48 mg

Förvaring:

Potatis ska lagras mörkt och svalt, dock inte för kallt. En jordkällare är det allra bästa. Låt potatisen annars vara kvar i sin papperspåse och förvara den i kylskåpet. Om temperaturen går under +2º blir den vattnig och får en sötaktig smak. Om potatisen lagras ljust, bildas det giftiga ämnet solanin. Att potatisen har gröna fläckar är ett tecken på att det bildats solanin.

Varumärke:

Frukt & Grönsaker

Varukategori:

Färska grönsaker

Leverantör:

Grönsakshallen i Aneby AB

Lev art nr:

20

Bruttovikt:

1 kg/st  25 kg/förp

Liknande produkter
Bananer
Grönsakshallen i Aneby AB
Bananer
610200    Lager: -61

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;