Creme Fraiche 34% Arla Köket®

102545
Förp.pris: 152,32 kr
Jmf.pris: 95,20 kr/lit
Förp. 1*8x2 dl
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-07-29.
Köp »
OBS! Kylvara. Levereras med kyltransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Beskrivning:

Naturell crème fraiche med mild syrlig smak och tjock krämig konsistens. Produkten framställs genom syrning av grädde från svenska Arlagårdar. Crème fraiche är mycket användbar i både kall och varm matlagning. Den används med fördel i grytor, soppor och såser men även i kalla röror och såser eller som ett krämigt tillbehör. Symbolen med den blågula gräddkannan garanterar 100 procent svensk grädde. Med den nya pappersförpackningen är klimatpåverkan halverad jämfört med den tidigare plastförpackningen.

Taggar:
Ingredienser:

Pastöriserad GRÄDDE, syrningskultur.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 1300 kJ
Energi 310 kcal
Protein 2.4 g
Kolhydrat 2.4 g
Salt 0.1 g
- Varav mättat fett 20 g
- Varav sockerarter 2.4 g
Fett 32 g
Vitamin A VITA- 38

Allergiinfo:

Innehåller: Mjölk

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 8/2°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arla Köket®

Konsumentkontakt:

Arla Forum

Postadress:

105 46 STOCKHOLM

Telefon:

020-99 66 99

Hemsida:

www.arla.se

Varukategori:

Creme Fraiche

Leverantör:

Arla Foods AB Färskvaror

Lev art nr:

8291

EAN del förp:

7310865003805

EAN hel förp:

17310865003802

EAN hel pall:

27310865003809

Bruttovikt:

1.75 kg/förp

Volym:

0.005  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Liknande produkter

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;