Chilisås Felix

132523
À-pris: 50,96 kr = 570 gr
Förp.pris: 509,60 kr = 10*570 gr
Jmf.pris: 89,40 kr/kg
Förp. 10*570 gr
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-08-01 och den 2024-08-05 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Köp »
Beskrivning:

Felix Chilisås Original – en smakrik och fyllig blandning av solmogna tomater och chili, försiktigt kryddad med kanel och spiskummin. Passar perfekt som tillbehörssås eller som bas i grytor och köttfärssås. Prova exempelvis att laga kasslergratäng med chilisås eller korv Stroganoff med chilisås.
Felix Chilisås är tillagad i Blekinge av noggrant utvalda, solmogna tomater och innehåller inte konserveringsmedel.

Ingredienser:

Tomatpuré (43%), krossade tomater, socker, ättika, salt, torkad lök, naturliga aromer (bl.a. cayennepeppar, kryddnejlika), kryddextrakt (bl.a. kanel), kryddor (bl.a. chilipeppar, vitlök, spiskummin), arom. Till 100 g chilisås har använts 160 g färska tomater.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 340 kJ
Energi 81 kcal
Fett 0 g
- Varav mättat fett 0 g
Kolhydrat 18 g
- Varav sockerarter 17 g
Protein 1.4 g
Salt (SALTEQ) 2.7 g

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 25/5°C
Förvara i kylskåp efter öppnande

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Felix

Konsumentkontakt:

Orkla Foods Sverige AB

Postadress:

241 81 ESLÖV

Besöksadress:

Ellingevägen 14, 241 81 ESLÖV

Telefon:

020-75 00 10

Hemsida:

www.orklafoods.se

E-post:

info@orklafoods.se

Varukategori:

Chilisås

Leverantör:

Orkla Foods Sverige AB

Lev art nr:

454002523

EAN del förp:

7310240025231

EAN hel förp:

7310241025230

EAN hel pall:

7310249025232

Bruttovikt:

0.62 kg/st  6.2 kg/förp

Volym:

0.001  m3/st,  0.01  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;