Från Sverige

Strösocker Dan Sukker

17225
À-pris: 42,90 kr = 2 kg
Förp.pris: 257,38 kr = 6*2 kg
Jmf.pris: 21,45 kr/kg
Förp. 6*2 kg
Lager: 693 innerförp.
Köp »
Beskrivning:

Strösocker från svenska sockerbetor. Strösocker är ett finkornigt socker som tillverkas av betsocker och benämns som sockerarten sackaros. Strösocker är den mest använda av våra produkter.

Dansukkers tradition bygger på många seklers erfarenhet av sockerframställning. Redan på 1830-talet startades det första betsockerbruket i Skåne och vid århundradets slut fanns ett hundratal sockerbruk i hela landet. 1907 bildades Svenska Sockerfabriks AB, sedermera Sockerbolaget. Mycket har hänt sedan dess – men sockerbetor odlas fortfarande på svenska åkrar. Alltså; närodlat, svenskt strösocker av högsta kvalitet!

Ingredienser:

Ingredienser: Socker.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 1700 kJ
Energi 400 kcal
Fett 0 g
- Varav mättat fett 0 g
Kolhydrat 100 g
- Varav sockerarter 100 g
Protein 0 g
Salt (SALTEQ) 0 g

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 25/10°C
Vid torr förvaring har socker praktiskt taget obegränsad hållbarhet.

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Dan Sukker

Konsumentkontakt:

Nordic Sugar AB

Postadress:

Konsumentkontakt, 205 04 Malmö

Telefon:

020-74 02 00

Hemsida:

www.dansukker.se

E-post:

konsumentkontakt@dansukker.se

Varukategori:

Socker strö

Leverantör:

Nordic Sugar AB

Lev art nr:

41101

EAN del förp:

7310340002279

EAN hel förp:

7310340002255

EAN hel pall:

17310340112241

Bruttovikt:

2.03 kg/st  12.18 kg/förp

Volym:

0.002  m3/st,  0.012  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Liknande produkter

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;