Rek. pris 2.999,00

Moccamaster Automatic Black

53740
Lager: 1 förp.
Köp »
Beskrivning:

Moccamaster Automatic har ett automatiskt droppstopp, vilket förenklar bryggningen. Den brygger upp till 10 koppar/1,25 liter utsökt kaffe på 6 minuter.

Automatiserade funktioner som gör det enkelt för dig
På Moccamaster Automatic har vi automatiserat så mycket som möjligt av bryggprocessen. Tillsätt vatten och kaffe, tryck på en knapp så sköter bryggaren resten. Automatiskt droppstopp som förhindrar att kaffet droppar från filterhållaren när du tar ut glaskannan från bryggaren.

Perfekt smak i varje kopp, certifierad av ECBC
Moccamaster Manual har två separata värmeelement. Det ena värmer vattnet till 92–96 grader – den perfekta bryggtemperaturen. Det andra håller kaffet varmt vid en optimal serveringstemperatur på 80–85 grader. Modellen är certifierad av European Coffee Brewing Centre (ECBC).

Handgjord i Nederländerna, med upp till 10 års garanti
Våra kaffebryggare är handgjorda av nederländska hantverkare och alla kaffebryggare testas individuellt innan de lämnar fabriken. Kaffebryggaren levereras med 5 års garanti. Om du registrerar din nya kaffebryggare på www.moccamaster.com inom 6 månader förlängs garantin till 10 år.

• Bryggtid: 6 min
• Auto-Off: Ja
• Droppstopp: Automatiskt
• Volym: 1,25 liter
• Kalkindikator: Nej

Tekniska specifikationer
Bredd: 325 mm
Djup: 170 mm
Höjd: 355 mm
Effekt: 1520 W

Kaffebryggaren stänger automatiskt av sig efter 40 minuter, av säkerhetsskäl och miljöhänsyn.

5 års garanti vid eventuella tekniska fel, endast vid privata inköp.
1 års garanti vid eventuella tekniska fel, gäller vid företagsinköp.


Garanti:

60 månader

Varumärke:

Moccamaster

Varukategori:

Kaffebryggare

Leverantör:

Moccamaster Nordic AB

Lev art nr:

53740

EAN hel förp:

8712072537408

Bruttovikt:

3.9 kg/förp

Volym:

0.03  m3/st

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88