Blåbärssoppa Kok Ekströms

11759
Förp.pris: 938,45 kr
Jmf.pris: 22,08 kr/lit (5,52 kr/port)
Förp. 1*6 kg
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-07-26 och den 2024-07-30 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Köp »
Beskrivning:

Blåbärssoppa, att koka är en klassiker som vi kallar Originalet. Blåbärssoppan kokas. Tillagad i Örebro. 6 kg. 42,5 l, 170 portioner à 2,5 dl. Förpackningen innehåller 2 påsar à 3 kg.

Ingredienser:

Socker, förtjockningsmedel (modifierad stärkelse), torkade blåbär, maltodextrin, surhetsreglerande medel (citronsyra), vitamin C. Färdig soppa innehåller 5 % blåbär.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 1655 kJ
Energi 390 kcal
Fett 0 g
- Varav mättat fett 0 g
Kolhydrat 96 g
- Varav sockerarter 80 g
Protein 0 g
Salt (SALTEQ) 0.02 g
Vitamin C 206 mg

Tillagningsanvisning:

Vispa ner torrvaran i kokande vatten. Låt soppan svalna under lock. Vid tillagning av mindre mängd än en påse bör påsens innehåll blandas väl innan torrvaran mäts upp. Tillsats vid beredning av båda påsarna: 38 liter vatten. Koka

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 25/5°C
Torrt. Ej över normal rumstemperatur

Ursprungsland:

Norge

Varumärke:

Ekströms

Konsumentkontakt:

Orkla Foods Sverige AB

Postadress:

241 81 ESLÖV

Besöksadress:

Ellingevägen 14, 241 81 ESLÖV

Telefon:

020-75 00 10

Hemsida:

www.orklafoods.se

E-post:

info@orklafoods.se

Varukategori:

Torrvara Kräm/soppa

Leverantör:

Orkla Foods Sverige AB

Lev art nr:

454011759

EAN hel förp:

7310470117591

EAN hel pall:

7310479117592

Bruttovikt:

6.19 kg/förp

Volym:

0.008  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;