Chokladpudding Ekströms

11825
Förp.pris: 811,22 kr
Jmf.pris: 31,81 kr/lit (4,77 kr/port)
Förp. 1*5 kg
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-08-05 och den 2024-08-07 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Köp »
Beskrivning:

Chokladpudding är en uppskattad efterrätt som är enkel att både tillaga och piffa till med något extra. Tillagad i Örebro. 5 kg. ca 25,5 l, 170 port. À 1,5 dl. Förpackningen innehåller 2 påsar à 2,5 kg.

Ingredienser:

Socker, fettreducerad kakao, modifierad majs och potatisstärkelse, stabiliseringsmedel (E578 och E450), salt, arom (bl a chokladarom). Färdig pudding innehåller 2,5 % kakao.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 445 kJ
Energi 106 kcal
Fett 1.5 g
- Varav mättat fett 1 g
Kolhydrat 20 g
- Varav sockerarter 16 g
Protein 3.4 g
Salt (SALTEQ) 0.47 g

Tillagningsanvisning:

Vispa ner torrvaran i mjölken (ej iskall) och rör om någon minut. Häll därefter genast upp i coupeglas eller dylikt. Låt chokladpuddingen stå kallt 10-15 minuter innan den serveras. För servering i coupeglas - gör satser på högst 8 portioner, då puddingen stelnar relativt snabbt. Tillsats vid beredning av två påsar: 21 liter valfri mjölk. Späda

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 25/5°C
Torrt. Ej över normal rumstemperatur

Ursprungsland:

Norge

Varumärke:

Ekströms

Konsumentkontakt:

Orkla Foods Sverige AB

Postadress:

241 81 ESLÖV

Besöksadress:

Ellingevägen 14, 241 81 ESLÖV

Telefon:

020-75 00 10

Hemsida:

www.orklafoods.se

E-post:

info@orklafoods.se

Varukategori:

Torrvara Bageri/Dessert

Leverantör:

Orkla Foods Sverige AB

Lev art nr:

454011825

EAN hel förp:

7310470118253

EAN hel pall:

7310479118254

Bruttovikt:

5.19 kg/förp

Volym:

0.008  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;