Apelsinkräm kallrörd Ekströms

14514
Förp.pris: 749,50 kr
Jmf.pris: 37,48 kr/lit (5,56 kr/port)
Förp. 1*5 kg
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-07-26 och den 2024-07-30 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Köp »
Beskrivning:

Apelsinkräm med aprikoser & passionsfrukt med god smak som är enkel att piffa till. Kallrörd och lätt att lagra och hantera. Tillagad i Örebro. 5 kg. 20 l, 135 portioner à 1,5 dl. Förpackningen innehåller två påsar à 2,5 kg.

Ingredienser:

Socker, modifierad stärkelse, torkad apelsinjuice, surhetsreglerande medel (citronsyra), torkade aprikoser, vitamin C, maltodextrin, torkad passionsfruktjuice. Färdig kräm innehåller 13 % apelsinjuice, 1,5 % aprikoser, 0,5 % passionsfruktjuice. Kan innehålla spår av MJÖLK.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 371 kJ
Energi 89 kcal
Fett 0 g
- Varav mättat fett 0 g
Kolhydrat 22 g
- Varav sockerarter 17 g
Protein 0 g
Salt (SALTEQ) 0 g
Vitamin C 0 mg

Tillagningsanvisning:

Vispa ner torrvaran i kallt vatten. Låt krämen stå några minuter, så kommer fruktsmaken bättre till sin rätt. Vid tillagning av mindre mängd än en påse bör påsens innehåll blandas väl innan torrvaran mäts upp. Tillsats vid beredning av två påsar: 16,5 liter vatten. Späda

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 25/5°C
Torrt. Ej över normal rumstemperatur

Ursprungsland:

Norge

Varumärke:

Ekströms

Konsumentkontakt:

Orkla Foods Sverige AB

Postadress:

241 81 ESLÖV

Besöksadress:

Ellingevägen 14, 241 81 ESLÖV

Telefon:

020-75 00 10

Hemsida:

www.orklafoods.se

E-post:

info@orklafoods.se

Varukategori:

Torrvara Kräm/soppa

Leverantör:

Orkla Foods Sverige AB

Lev art nr:

454014514

EAN hel förp:

7310470145143

EAN hel pall:

7310479145144

Bruttovikt:

5.25 kg/förp

Volym:

0.008  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;