Äpple grön Granny Smith

610112
À-pris: 46,82 kr = 1 kg
Förp.pris: 842,69 kr = 18*1 kg
Jmf.pris: 46,82 kr/kg
Förp. 18*1 kg
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-07-29.
Köp »
OBS! Kylvara. Levereras med kyltransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Ingredienser:

Granny Smith: Medelstort-stort, koniskt med tillplattade ändar. skalet är blankt fettglänsande med klargrön färg, som vid mognad övergår i gulgrönt. Vitt, fast och mycket saftigt fruktkött. Smaken är friskt syrlig med angenäm arom. Mognare äpplen har sötare smak. Granny Smith har mycket god hållbarhet. Fruktköttet håller sig vitt länge vid kontakt med luften och därför rekomenderas Granny Smith vid anrättningar där rårivet, skivat eller tärnat äpple ingår. Vi importerar Granny Smith från Europa, Nya Zeeland, Sydamerika, Sydafrika och USA.

Näringsvärde:

Energi 250kJ/59kcal, Protein 0.4 g, Kolhydrat 14 g, Fett 0.1 g, Kostfiber 1.8 g, Tiamin 0.02 mg, Riboflavin 0.01 mg, Niacin 0.1 mg, Kalium 134 mg, Kalcium 6 mg, Fosfor 12 mg, Magnesium 5 mg, Järn 0.12 mg, Zink 0.03 mg

Förvaring:

Förvara i kylskåp och gärna i plastpåse. Är känsligt för uttorkning (beroende på sort) och alstrar gott om etylen. Om du förvarar stora mängder, går det att förvara dem svalt till exempel på vinden eller i källaren. Se dock till, att temperaturen inte går under 0º, eftersom äpplena då kan få köldskador.

Varumärke:

Frukt & Grönsaker

Varukategori:

Färsk frukt

Leverantör:

Grönsakshallen i Aneby AB

Lev art nr:

5601

Bruttovikt:

1 kg/st  18 kg/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Liknande produkter
Bananer
Grönsakshallen i Aneby AB
Bananer
610200    Lager: -61

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;