Skolekridt Original påse Fazer

403872
Förp.pris: 399,62 kr
Jmf.pris: 135,92 kr/kg (19,03 kr/st)
Förp. 1*21x140g
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-07-03 och den 2024-07-05 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Köp »
Beskrivning:

Skolekridt, eller som man säger på svenska – skolkrita, är ett klassiskt godis av lakrits som har sina rötter i Danmark. Det är en godis med ett krispigt överdrag med fräsch mentolsmak och en kraftig salmiakfyllning. Perfekt godis för både barn, vuxna och dig som är vegan då Skolekridt är gelatinfri och vegansk.

Ingredienser:

Ingredienser: socker, VETEmjöl/HVEDEmel, melass, VETEstärkelse/HVEDEstivelse, lakritsextrakt, förtjockningsmedel (E414), glukossirap, ammoniumklorid (salmiak), salt, majsstärkelse/stivelse, naturliga aromer, färgämne/favestof (vegetabiliskt kol). KAN INNEHÅLLA MJÖLK/ KAN INDEHOLDE MÆLK.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 1570 kJ
Energi 374 kcal
Fett 0.5 g
- Varav mättat fett 0.5 g
Kolhydrat 88 g
- Varav sockerarter 70 g
Protein 2.5 g
Salt (SALTEQ) 0.58 g

Allergiinfo:

Innehåller: Spannmål som innehåller gluten
Kan innehålla: Mjölk

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 20/16°C

Ursprungsland:

Finland

Varumärke:

Fazer Konfektyr

Konsumentkontakt:

Fazer Konsumentkontakt

Besöksadress:

Kartåsgatan 3 A, 531 40 LIDKÖPING

Telefon:

020-45 10 50

Hemsida:

www.fazer.se

Varukategori:

Smågodis i påse

Leverantör:

Fazer Sweden AB

Lev art nr:

403872

EAN del förp:

6411401038723

EAN hel förp:

6411404038720

EAN hel pall:

16411404038727

Bruttovikt:

3.34 kg/förp

Volym:

0.022  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;