Räkcrepes Findus

1147283
Förp.pris: 790,50 kr
Jmf.pris: 132,08 kr/kg (12,54 kr/st)
Förp. 1*63x95gr
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-07-02.
Köp »
OBS! Frysvara. Levereras med frystransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Beskrivning:

Crêpes kan se ut och smaka på många sätt, det är bara fantasin som sätter gränserna. Fantastiska räkcrêpes med läcker fyllning av räkor, lök, dill och tomatpuré är ett bra exempel på det. Mycket gott.

Taggar:
Ingredienser:

KÄRNMJÖLK, VETEMJÖL, ÄGG, RÄKOR* (Pandalus borealis) 10 %, MJÖLK, vatten, GRÄDDE, vegetabiliska oljor (raps- solros), majsstärkelse, lök, tomatpuré, dill, salt, SMÖR, RÄKEXTRAKT, FISKPULVER, socker, naturlig arom, lökpulver och vitpeppar. *Fiskad i Nordvästatlanten *Denna produkt kommer från ett fiske som har blivit oberoende certifierat enligt MSC:s miljökrav för ett välskött och uthålligt fiske. www.msc.org/se

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 560 kJ
Energi 130 kcal
Fett 5 g
- Varav mättat fett 1.9 g
Kolhydrat 14 g
- Varav sockerarter 2 g
Protein 7.5 g
Salt 1.19 g
Fiber 0.7 g

Allergiinfo:

Innehåller: Fisk
Innehåller: Spannmål som innehåller gluten
Innehåller: Kräftdjur
Innehåller: Ägg

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Tillagningsanvisning:

Värm från djupfryst till 70° C centrumtemperatur. Ca-tider. Tiderna gäller fylld ugn. Konvektionsugn 150º C, 20 - 25 min Kombiugn, kombiläge 150º C, 12 - 15 min Mikrougn (750W), 190 g 4 min Ugnsbaka

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: -18/°C
I frysutrymme (-18C eller kallare), se datummärkning. Bör alltid förvaras fryst. Bör ej frysas efter upptining.

Ursprungsland:

Tyskland

Varumärke:

Findus

Konsumentkontakt:

Findus Konsumentkontakt

Postadress:

Billeholmsvägen, 267 40 BJUV

Besöksadress:

Billeholmsvägen, 267 40 BJUV

Telefon:

042–86 000

Hemsida:

www.findus.se

E-post:

konsumentkontakt@se.findus.com 

Varukategori:

Färdigmat

Leverantör:

Findus Sverige AB

Lev art nr:

96013108

EAN hel förp:

7310500032054

EAN hel pall:

7310500077772

Bruttovikt:

6.31 kg/förp

Volym:

0.015  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;