Pannkakor Husets dubbelvikta Findus

115551
Förp.pris: 562,91 kr
Jmf.pris: 93,82 kr/kg (5,63 kr/st)
Förp. 1*100x60g
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-08-06.
Köp »
OBS! Frysvara. Levereras med frystransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Beskrivning:

Husets pannkakor som är härligt gräddade. De är dubbelvikta för praktisk hantering i köket. Blir fint även vid uppläggningen. Passar både som förrätt, huvudrätt och dessert.

Ingredienser:

KÄRNMJÖLK, VETEMJÖL, ÄGG, rapsolja och salt.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 735 kJ
Energi 175 kcal
Fett 6 g
- Varav mättat fett 1.1 g
Kolhydrat 23 g
- Varav sockerarter 2.3 g
Protein 7.3 g
Salt (SALTEQ) 0.86 g
Fiber 1.2 g

Allergiinfo:

Innehåller: Spannmål som innehåller gluten
Innehåller: Mjölk
Innehåller: Ägg

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Tillagningsanvisning:

Värm under lock från djupfryst till 70°C centrumtemperatur.
Ca-tider. Tiderna gäller fylld ugn. Varmhållning under lock.

Konvektionsugn med ånga: 150°C, 25-30 min.
Kombiugn kombiläge: 150°C, 20-25 min.
Mikrougn (750W): 120 g, 2,5 min.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: -18/°C
I frysutrymme (-18°C eller kallare), se datummärkning. Bör alltid förvaras fryst. Bör ej frysas efter upptining.

Ursprungsland:

Tyskland

Varumärke:

Findus

Konsumentkontakt:

Findus Konsumentkontakt

Postadress:

Billeholmsvägen, 267 40 BJUV

Besöksadress:

Billeholmsvägen, 267 40 BJUV

Telefon:

042–86 000

Hemsida:

www.findus.se

E-post:

konsumentkontakt@se.findus.com 

Varukategori:

Pannkaka våffla

Leverantör:

Findus Sverige AB

Lev art nr:

96012957

EAN hel förp:

7316803555511

EAN hel pall:

7310500016214

Bruttovikt:

6.27 kg/förp

Volym:

0.017  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;