Rek. pris 2.799,00

Moccamaster Manual Black

53703
Förp.pris: 2.789,13 kr
Förp. 1*1 st
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-07-04 och den 2024-07-08 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Köp »
Beskrivning:

Moccamaster Manual är vår klassiska modell med manuellt droppstopp som gör att du kan styra bryggprocessen manuellt. Den brygger upp till 10 koppar/1,25 liter utsökt kaffe på 6 minuter.

Manuellt droppstopp ger dig ökad kontroll över bryggprocessen
Moccamaster Manual har justerbar öppning på filterhållaren. I stängt läge förhindrar den att kaffe droppar när du tar bort kannan från bryggaren. I halvöppet läge ökar kontakttiden mellan vatten och kaffebönor.

Perfekt smak i varje kopp, certifierad av ECBC
Moccamaster Manual har två separata värmeelement. Det ena värmer vattnet till 92–96 grader – den perfekta bryggtemperaturen. Det andra håller kaffet varmt vid en optimal serveringstemperatur på 80–85 grader. Modellen är certifierad av European Coffee Brewing Centre (ECBC).

Handgjord i Nederländerna, med upp till 10 års garanti
Våra kaffebryggare är handgjorda av nederländska hantverkare och alla kaffebryggare testas individuellt innan de lämnar fabriken. Kaffebryggaren levereras med 5 års garanti. Om du registrerar din nya kaffebryggare på www.moccamaster.com inom 6 månader förlängs garantin till 10 år.

• Bryggtid: 6 min
• Auto-Off: Ja
• Droppstopp: Manuellt
• Volym: 1,25 liter
• Kalkindikator: Nej

Tekniska specifikationer
Bredd: 325 mm
Djup: 170 mm
Höjd: 355 mm
Effekt: 1520 W

Kaffebryggaren stänger automatiskt av sig efter 40 minuter, av säkerhetsskäl och miljöhänsyn.

5 års garanti vid eventuella tekniska fel, endast vid privata inköp.
1 års garanti vid eventuella tekniska fel, gäller vid företagsinköp.


Garanti:

60 månader

Varumärke:

Moccamaster

Varukategori:

Kaffebryggare

Leverantör:

Moccamaster Nordic AB

Lev art nr:

53703

EAN hel förp:

8712072537033

Bruttovikt:

3.9 kg/förp

Volym:

0.03  m3/st

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;