Mild Yoghurt naturell 3% Arla Ko®

108850
Förp.pris: 207,09 kr
Jmf.pris: 23,01 kr/lit
Förp. 1*6x1,5 L
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-06-25.
Köp »
OBS! Kylvara. Levereras med kyltransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Beskrivning:

Tjock och krämig yoghurt, gjord på svensk mjölk från Arlagårdar. Yoghurten är syrad med utvalda bakteriestammar som ger lite rundare smak. Yoghurten smakar lika gott till frukost som mellanmål och passar bra ihop med nötter, honung och färska bär. Med sin krämiga konsistens och tydlig syra går den även fint att använda till kebabsås, brödbak och yoghurtdrinkar.

Varumärket Arla Ko garanterar att produkten är gjord på 100 procent svensk mjölk.

Taggar:
Ingredienser:

Högpastöriserad MJÖLK, mild yoghurtkultur, vitamin D.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 245 kJ
Energi 58 kcal
Protein 3.5 g
Kolhydrat 3.7 g
Salt 0.09 g
- Varav mättat fett 1.9 g
- Varav sockerarter 3.7 g
Fett 3 g
Vitamin D VITD- 20
Kalcium CA 15

Allergiinfo:

Innehåller: Mjölk

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 8/2°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Arla Ko®

Konsumentkontakt:

Arla Forum

Postadress:

105 46 STOCKHOLM

Telefon:

020-99 66 99

Hemsida:

www.arla.se

Varukategori:

Yoghurt

Leverantör:

Arla Foods AB Färskvaror

Lev art nr:

8850

EAN del förp:

7310865088505

EAN hel förp:

17310865088502

EAN hel pall:

37310865094170

Bruttovikt:

9.51 kg/förp

Volym:

0.013  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;