Kyckling Jacob ris chilisås banan Dafgårds

124418
Förp.pris: 224,45 kr
Jmf.pris: 91,24 kr/kg (37,41 kr/st)
Förp. 1*6x410gr
Lager: 5 förp.
Köp »
OBS! Frysvara. Levereras med frystransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Beskrivning:

Tärnad kyckling i krämig chilikryddad sås med ris, banan och gröna ärtor.

Ingredienser:

Ris, vatten, kyckling* (16%), ärtor, banan, GRÄDDE, tomatpuré, modifierad stärkelse, kycklingfond (vatten, kyckling, salt), salt, socker, rapsolja, potatisstärkelse, majsstärkelse, bambu/citrusfiber, rismjöl, kryddor (bl. a lök, persilja, oregano, basilika, timjan) vitvinsvinäger, vitlök, chili. *Ursprung: EU

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 531 kJ
Energi 127 kcal
Fett 3 g
- Varav mättat fett 2 g
Kolhydrat 17 g
- Varav sockerarter 3 g
Protein 5.9 g
Salt 0.98 g
Fiber 1.3 g

Allergiinfo:

Innehåller: Mjölk
Innehåller: Laktos

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Tillagningsanvisning:

Förvärm ugnen till 150°C. Tag tallriken ur ytterförpackningen. Låt plastfolien sitta kvar. Sätt tallriken i nedre delen av ugnen. Värm i ca 45 minuter. Drag av plastfolien och servera. Tiden kan variera något beroende på ugnens effekt/kapacitet. Ugnsbaka

Tag tallriken ur ytterförpackningen. Sticks några hål i plastfolien som täcker formen. Värm i mikrovågsugn 750 W i ca 6-7 minuter. Låt stå någon minut för temperaturutjämning. Drag av plastfolien och servera. Tillaga i mikrovågsugn

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: -18/-24°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Dafgårds

Konsumentkontakt:

Gunnar Dafgård AB

Postadress:

Konsumentkontakt, 531 82 KÄLLBY

Telefon:

020-76 40 20

Hemsida:

www.familjendafgard.se

Varukategori:

Enportionsmat fryst

Leverantör:

Gunnar Dafgård AB

Lev art nr:

4418

EAN del förp:

7310960044185

EAN hel förp:

17310960044182

EAN hel pall:

37310960044186

Bruttovikt:

2.97 kg/förp

Volym:

0.013  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;