Bullens Pilsnerkorv Scan

733291
Lager: 33 innerförp.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

Vår goda pilsnerkorv har stått sig i mer än 50 år – och är fortfarande väldigt populär. Vår goda korv på burk har fått sitt namn efter Erik ”Bullen” Berglund och har idag uppnått svensk kultstatus. Vår smakrika korv är självklart gjord enbart på kött från djur på svenska gårdar.

En burk Bullens Pilsnerkorv väger 455g, varav 240 gr är korv och 215 gr är saltlag. En burk innehåller 8 korvar som är cirka 10-12 cm långa.

Ingredienser:

Ingredienser: Svenskt gris- och nötkött (33%)*, vatten, nöthjärta*, nötlunga*, potatismjöl, fett från gris*, bindväv från gris*, salt, blodprotein av nöt och gris, potatisfiber, modifierad majsstärkelse, socker, kryddextrakt, arom, koriander, antioxidationsmedel E300, konserveringsmedel E250, fårfjälster, rökarom. * Ursprung: Sverige.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 800 kJ
Energi 200 kcal
Fett 14 g
- Varav mättat fett 5 g
Kolhydrat 6 g
- Varav sockerarter 0.8 g
Protein 10 g
Salt (SALTEQ) 2.3 g

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 20/°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Bullens

Konsumentkontakt:

Scan Matforum

Postadress:

Box 30223, 104 25 STOCKHOLM

Telefon:

020-59 59 77

Hemsida:

www.scan.se

E-post:

info@hkscan.se

Varukategori:

Chark konserv

Leverantör:

HKScan Sweden AB

Lev art nr:

733291

EAN del förp:

7300203296006

EAN hel förp:

17300207332912

EAN hel pall:

77300207332914

Bruttovikt:

0.51 kg/st  6.12 kg/förp

Volym:

0.001  m3/st,  0.012  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Liknande produkter

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88