Bröstfilé av Svensk Kyckling Garant

343471
Förp.pris: 931,95 kr
Jmf.pris: 155,33 kr/kg
Förp. 1*6x1 kg
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-07-30.
Köp »
OBS! Frysvara. Levereras med frystransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Beskrivning:

Djupfryst bröstfilé av svensk kyckling. Mörad.
Köttursprung: Sverige.

Ingredienser:

Kycklingbröstfilé 87%, saltlake (vatten, salt). Köttursprung: Sverige.

Näringsvärde:

Näringsinformation per 100 g
Energi 100 kcal , 430 kJ
Fett 2 g
Varav mättat fett 0.7 g
Kolhydrat 0.5 g
Protein 21 g
Varav sockerarter 0.5 g
Salt 0.7 g

Tillagningsanvisning:

Garant Kycklingbröstfilé kan tillagas direkt från frysen eller efter upptining. För bästa resultat rekommenderar vi att de tillagas efter långsam upptining i kylskåp, ca 12 timmar. Tinad produkt bör tillagas samma dag. Tillagning i ugn: Stek de tinade filéerna i en smord ugnsfast form i en ugn som värmts till 200°C (varmluftsugn 180°C) i 30-40 minuter (frysta 40-50 minuter). Kontrollera alltid att köttet är genomstekt innan det serveras. Tillagningstiden kan variera beroende på spis och storlek på bröstfiléerna.

Förvaring:

Djupfryst vara, förvaras vid -18°C eller lägre. Bör inte frysas igen efter upptining.

Varumärke:

Garant

Varukategori:

Fågelprodukter

Lev art nr:

343471

EAN del förp:

7340083434716

EAN hel förp:

17340083434713

Bruttovikt:

7.02 kg/förp

Volym:

0.018  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Liknande produkter
Bullens Extra Varmkorv konserv Scan
HKScan Sweden AB
Bullens Extra Varmkorv konserv Scan
249310    Lager: 25
Bullens Pilsnerkorv Scan
HKScan Sweden AB
Bullens Pilsnerkorv Scan
733291    Lager: 9

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;