MSC Cert. hållbart fiske

Sprödbakad sej förstekt Findus

113605
Förp.pris: 787,25 kr
Jmf.pris: 213,93 kr/kg (19,68 kr/st)
Förp. 1*40x92gr
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-06-25.
Köp »
OBS! Frysvara. Levereras med frystransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Ingredienser:

Renskurna filéer av SEJ* 54 % (Pollachius virens), VETEMJÖL, vatten, rapsolja, stärkelse, majsmjöl, salt, socker, solrosolja, MJÖLKSOCKER, vitlökspulver och naturlig arom. *Fiskad i Nordostatlanten´(havet vid Island och Färöarna) *Denna produkt kommer från ett fiske som har blivit oberoende certifierat enligt MSC:s miljökrav för ett välskött och uthålligt fiske. www.msc.org/se

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 925 kJ
Energi 221 kcal
Fett 12 g
- Varav mättat fett 0.8 g
Kolhydrat 16 g
- Varav sockerarter 0.7 g
Protein 12 g
Salt (SALTEQ) 0.97 g
Fiber 0.6 g

Allergiinfo:

Innehåller: Fisk
Innehåller: Spannmål som innehåller gluten
Innehåller: Mjölk

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Tillagningsanvisning:

Tillagning: Tillaga från djupfryst. Ca-tider. Tiderna gäller fylld ugn. Konvektionsugn: 225°C, 10-15 min Kombiugn kombiläge: 225°C, 10-15 min Fritös: 180°C, 4-5 min Ugnsbaka

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: -18/-19°C
I frysutrymme (-18°C eller kallare), se datummärkning. Bör alltid förvaras fryst. Bör ej frysas efter upptining.

Ursprungsland:

Frankrike

Varumärke:

Findus

Konsumentkontakt:

Findus Konsumentkontakt

Postadress:

Billeholmsvägen, 267 40 BJUV

Besöksadress:

Billeholmsvägen, 267 40 BJUV

Telefon:

042–86 000

Hemsida:

www.findus.se

E-post:

konsumentkontakt@se.findus.com 

Varukategori:

Fisk

Leverantör:

Findus Sverige AB

Lev art nr:

96010512

EAN del förp:

7310500036052

EAN hel förp:

7310500058979

EAN hel pall:

7310500036052

Bruttovikt:

3.9 kg/förp

Volym:

0.009  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;