Mannerström Dillkyckling potatismos Dafgårds

124827
Kampanj!
-21%
Förp.pris: 201,24 kr
(Tidigare pris: 254,46)
Jmf.pris: 83,85 kr/kg (33,54 kr/st)
(Tidigare jmf.pris: 106,03 kr/kg)
Förp. 1*6x400gr
Lager: 1 förp.
Kampanjinfo » Köp »
OBS! Frysvara. Levereras med frystransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Ingredienser:

Potatis, kyckling*(26%), vatten, morot, GRÄDDE, MJÖLK, kycklingfond (vatten, kyckling, salt), modifierad stärkelse, rapsolja, dill (1,3%), socker, ättiksprit, salt, SMÖR, bambu-/citrusfiber, rismjöl, kryddor, persilja. *Ursprung: EU.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 447 kJ
Energi 107 kcal
Fett 5.2 g
- Varav mättat fett 2.3 g
Kolhydrat 7.9 g
- Varav sockerarter 3 g
Protein 6.8 g
Salt 1.1 g
Fiber 1.2 g

Allergiinfo:

Innehåller: Laktos
Innehåller: Mjölk

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Tillagningsanvisning:

Tillagning i mikrovågsugn 750W. Tag den frysta tallriken ur ytterförpackningen. Stick några hål i plastfolien som täcker formen. Värm i mikrovågsugn 750 W i ca 6-7 minuter. Låt stå någon minut för temperaturutjämning. Drag av plastfolien och servera. Tillaga i mikrovågsugn

Förvärm ugnen till 150°C. Tag tallriken ur ytterförpackningen. Låt plastfolien sitta kvar. Sätt tallriken i nedre delen av ugnen. Värm i ca 45 minuter. Drag av plastfolien och servera. Tiden kan variera något beroende på ugnens effekt/kapacitet. Ugnsbaka

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: -18/-24°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Dafgårds

Konsumentkontakt:

Gunnar Dafgård AB

Postadress:

Konsumentkontakt, 531 82 KÄLLBY

Telefon:

020-76 40 20

Hemsida:

www.familjendafgard.se

Varukategori:

Enportionsmat fryst

Leverantör:

Gunnar Dafgård AB

Lev art nr:

4827

EAN del förp:

7310960048275

EAN hel förp:

17310960048272

Bruttovikt:

2.95 kg/förp

Volym:

0.013  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;