Kaffeboken av Donald Boström Arvid Nordquist

4749446
Förp.pris: 460,04 kr
Förp. 1*1 bok
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ nu så beräknar vi kunna leverera mellan den 2024-06-25 och den 2024-06-27 för avhämtning hos DB Schenkers ombud i butik.
Köp »
Beskrivning:

Kaffe är vår mest älskade dryck. I en avlägsen etiopisk by, på Manhattans gator eller i de svenska hemmen – över hela världen spelar kaffe en stor roll i människors liv.

Den här boken tar oss med på en unik resa i bild och text genom fem kontinenter där vi följer kaffet från frö till skörd, från böna till kopp. Boken omfattar kaffe ur alla aspekter: odling, miljö, hållbarhet och hälsa, produktionsprocess, kultur, historia, smak och inte minst hur ett gott kaffe kan tillredas på bästa sätt. Detta är bibeln för kaffeälskare.

Det är Arena Bokförlag tillsammans med författaren och fotografen Donald Boström och kaffe experten Wilhelm Nordquist från kafferosteriet Arvid Nordquist, som tagit fram den ultimata boken för oss kaffeälskare.

Taggar:

Varumärke:

Arvid Nordquist

Konsumentkontakt:

Arvid Nordquist HAB

Besöksadress:

Box 1285, 171 25 SOLNA

Telefon:

08-799 18 00

Hemsida:

www.arvidnordquist.se

E-post:

konsumentkontakt@arvidnordquist.se

Varukategori:

Bok

Leverantör:

Arvid Nordquist Handelsaktiebolag

Lev art nr:

49446

Bruttovikt:

0.8 kg/förp

Liknande produkter

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;