Carlsberg Organic Alkolholfri öl engånsglas

15927
Förp.pris: 253,90 kr
Jmf.pris: 32,06 kr/lit (10,58 kr/st)
Förp. 1*24x33cl
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-07-05.
Köp »
OBS! Glasflaskor. Levereras till företag men privatpersoner måste hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Beskrivning:

Den positiva trenden på alkoholfri öl växer sig starkare år för år. Det glädjer förstås Carlsberg som var med och startade segmentet för alkoholfri öl. Carlsberg Alcohol Free lanserades redan 2006 och har alltså redan hunnit fira 10 årsjubileum – och att det är en framgångsrik produkt råder det ingen tvekan om. Carlsberg Alcohol Free är Sveriges största alkoholfria öl! Från och med januari 2017 är dessutom all Carlsberg Alcohol Free ekologisk. På så sätt möts inte bara en, utan två mycket starka trender – i en flaska med riktigt gott öl!

Förpackning: 33 cl. Profilflaska engångsglas, ingen pant utgår.

Doft av bröd, halm, och honung. Frisk smak med ren avslutning och stram bitterhet. Volymprocent alkohol: 0,5%.

Taggar:
Ingredienser:

Ingredienser: Vatten, KORNMALT*, socker*, humle, naturlig humlearom, KORNMALTextrakt*. * Ekologiskt producerat

Näringsvärde:

Tillagningsstatus: Ej tillagad
Basmängdeklaration: 100
Energi 83 kJ
Energi 20 kcal
Fett 0 g
varav mättat fett 0 g
Kolhydrat 3.9 g
varav sockerarter 1.2 g
Protein 0.4 g
Motsvarande salt 0.02 g
Energi 83 kcal
Fett 0 g
varav mättat fett 0 g
Kolhydrat 3.9 g
varav sockerarter 1.2 g
Protein 0.4 g
Motsvarande salt 0.02 g

Allergiinfo:

Innehåller: Spannmål som innehåller gluten
Innehåller: Spannmål som innehåller gluten

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: /°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Carlsberg

Konsumentkontakt:

Konsumentservice, Carlsberg Sverige AB

Postadress:

Box 3040, 169 03 SOLNA

Telefon:

020-78 80 20

Hemsida:

www.carlsbergsverige.se

E-post:

konsumentservice@carlsberg.se

Varukategori:

Alkoholfri öl glasflaska

Leverantör:

Carlsberg Sverige AB

Lev art nr:

15927

EAN del förp:

7310070002396

EAN hel förp:

7310074003870

EAN hel pall:

7310079004865

Bruttovikt:

7.92 kg/förp

Volym:

0.02  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;