Rek. pris 6.700,00

Saraband Collection Vas Röd/Bärnsten Kosta Boda

7041905
Förp.pris: 5.269,87 kr
Förp. 1*1 st
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-07-02.
Köp »
Beskrivning:

SARABAND
- Design Göran Wärff • 2019

Nya toner i klassisk design av Göran Wärff för Kosta Boda. Saraband collection är två nyanser av vaser med färg och skulptural attityd, formade med en delikat twist av Kosta Glasbruks skickliga blåsare, slipade med en utpräglad känsla för ljusets rörelse.
”Den glödande glasmassan inne i ugnen lockar mig till upptäckter. Varje anfång ger mig på nytt lusten att förmedla upplevelsen av glasets magi. Att göra ett stycke glas till bärare av ljuset, havet och luften. Jag vill skapa en boning åt ljuset, värmen och det sinnliga.”

Få har en sådan känsla för glasmassan som Göran Wärff, som alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåsning och slipning. Ljusets spel i de klara glasvolymerna och de oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset är ett ständigt återkommande tema i Göran Wärffs produktioner. Utöver glaset i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans andra huvudsakliga inspirationskälla.

Höjd: 360 m
Diameter: 147 mm


Varumärke:

Kosta Boda

Varukategori:

Vas

Leverantör:

Orrefors Kosta Boda AB

Lev art nr:

7041905

EAN hel förp:

7321646057580

Bruttovikt:

3.04 kg/förp

Volym:

0.009  m3/st

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;