Rek. pris 749,00

Pulse Ölglas 55 cl 4-p Orrefors

6295303
Lager: 4 innerförp.
Kampanjinfo » Köp »
Beskrivning:

PULSE – En serie av Ingegerd Råman

Pulse är formgivna för öga, näsa och mun. Dryckens fulla potential lyfts utan att glasens karaktär och balans går förlorad. Det nya levande Orrefors där tidlös form och bra funktion möter lekfullhet och vår tids krav, så som att kunna maskindiska glasen.

Glasen säljs i 4-pack och i serien ingår vinglas, ölglas och en tumbler.

Pulse Ölglas 55 cl 4-p Orrefors
Höjd: 197 mm
Bredd: 89 mm
Volym: 55 cl (45 cl)*

*På vissa förpackningar kan det stå 45 cl och det motsvarar mängden dryck en bit ned från glasets kant. Sedan en tid tillbaka så mäter man glasets volym hela vägen upp till kanten och då är det 55 cl storlek på glas när det är fyllt hela vägen upp. Det är samma storlek på glaset oavsett om det är angivet 45 cl eller 55 cl.

Deisgn: INGEGERD RÅMAN
Ingegerd Råman är en av svensk formgivnings förgrundsgestalter. Tidlöshet och enkelhet är ledorden för hennes design. Lågmält, men klockrent gör hon föremål som hon själv gillar. Det är bruksföremål som kretsar kring maten, drycken och det dukade bordet.

Hon vill renodla och fokusera, men ändå kvarhålla en känsla av lust och skönhet i föremålet. Annars blir enkelheten och renodlingen en fallgrop. ”En burk med lock är en burk med lock. Men det måste finnas värme, tanke, idé och poesi bakom”, förklarar Ingegerd.

Hon har fått en mängd utmärkelser för sin formgivning genom åren och 1995 tilldelades hon dessutom professorstitel av den svenska regeringen. Sedan 1999 har Ingegerd formgivit ett tidlöst och personligt bibliotek av produkter för Orrefors.


Varumärke:

Orrefors

Varukategori:

Ölglas

Leverantör:

Orrefors Kosta Boda AB

Lev art nr:

6295303

EAN del förp:

7321646000128

Bruttovikt:

1 kg/st  4 kg/förp

Volym:

0.007  m3/st,  0.028  m3/förp

Liknande produkter
Pulse Tumbler 35 cl 4-p Orrefors
6295304    Lager: 47
Pulse Vinglas 46 cl 4-p Orrefors
6295302    Lager: 30

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88