Kyckling Curry ris broccoli Dafgårds

124690
Lager: 5 förp.
Kampanjinfo » Köp »
OBS! Frysvara. Levereras med frystransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Beskrivning:

Tärnad kyckling i en krämig currysås med ris och broccoli.

Ingredienser:

Basmatiris (vatten, ris), kyckling* (17%), vatten, broccoli, GRÄDDE, äpple, lök, rapsolja, kycklingfond (vatten, kyckling, salt), modifierad stärkelse, honung, salt, kryddor (bl. a chili), bambu-/citrusfiber, vitlök, ingefära, rismjöl, persilja. *Ursprung EU.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 532 kJ
Energi 127 kcal
Fett 3.8 g
- Varav mättat fett 1.6 g
Kolhydrat 16 g
- Varav sockerarter 1.2 g
Protein 6.3 g
Salt (SALTEQ) 0.78 g
Fiber 0.9 g

Allergiinfo:

Innehåller: Mjölk

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Tillagningsanvisning:

Tillagning hushållsugn 150°C: Förvärm ugnen till 150°C. Tag tallriken ur ytterförpackningen. Låt plastfolien sitta kvar. Sätt tallriken i nedre delen av ugnen. Värm i ca 45 minuter. Drag av plastfolien och servera. Tiden kan variera något beroende på ugnens effekt/kapacitet. Ugnsbaka

Tillagning i mikrovågsugn 750 W: Tag tallriken ur ytterförpackningen. Stick några hål i plastfolien som täcker formen. Värm i mikrovågsugn 750 W i ca 6-7 minuter. Låt stå någon minut för temperaturutjämning. Drag av plastfolien och servera. Tillaga i mikrovågsugn

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: -18/-24°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Dafgårds

Konsumentkontakt:

Gunnar Dafgård AB

Postadress:

Konsumentkontakt, 531 82 KÄLLBY

Telefon:

020-76 40 20

Hemsida:

www.familjendafgard.se

Varukategori:

Enportionsmat fryst

Leverantör:

Gunnar Dafgård AB

Lev art nr:

4690

EAN del förp:

7310960046905

EAN hel förp:

17310960046902

Bruttovikt:

2.83 kg/förp

Volym:

0.013  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88