Cayennepeppar gourmetglas Kockens

100060012
À-pris: 18,82 kr = 35 gr
Förp.pris: 112,90 kr = 6*35 gr
Jmf.pris: 537,60 kr/kg
Förp. 6*35 gr
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-07-23.
Köp »
Beskrivning:

Det är lätt att tro att cayennepeppar är en pepparsort men det stämmer inte utan det är en typ av chili. Cayennepeppar är de små skarpa frukterna från en flerårig låg buske. Precis som paprika, spansk peppar, chili etc. tillhör den Capsicumsläktet. Chilifrukternas styrka mäts i så kallade scoville-enheter, vilket anger mängden capsaicin, det kemiska ämne som utgör styrkan. En mild chilisort kan ligga mellan 100-500 scoville, mellanstarka sorter mellan 1000-5000 scoville och riktigt heta ända upp till 570 000 scoville. Cayennepeppar = ca 27 000 scoville.

Cayennepeppar höjer hettan i såser, soppor, dressingar, skaldjurs- och fiskgrytor samt i köttgrytor.

Ingredienser:

Cayennepeppar.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 23/10°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Kockens

Varukategori:

Krydda glasburk

Lev art nr:

100060012

EAN del förp:

7350046465152

EAN hel förp:

27350046465156

Bruttovikt:

0.13 kg/st  0.78 kg/förp

Volym:

0  m3/st,  0  m3/förp

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Liknande produkter

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;