Köttbullar Farfars nöt 17 gr Dafgårds

121377
Förp.pris: 613,20 kr
Jmf.pris: 122,64 kr/kg (2,08 kr/st)
Förp. 1*5 kg
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-06-25.
Köp »
OBS! Frysvara. Levereras med frystransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Beskrivning:

Köttbulle av premiumkvalitet, hög kötthalt och hemlagat utseende

Ingredienser:

Nötkött*(79%), stekt lök (stekt i rapsolja), ströbröd (VETEMJÖL, salt, jäst), potatismjöl, salt, ÄGGVITEPULVER, kryddor. *Ursprung: SE.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 1042 kJ
Energi 249 kcal
Fett 18 g
- Varav mättat fett 8.3 g
Kolhydrat 8.1 g
- Varav sockerarter 1.5 g
Protein 13 g
Salt 2 g
Fiber 0.7 g

Allergiinfo:

Innehåller: Spannmål som innehåller gluten
Innehåller: Ägg
Innehåller: Vete

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Tillagningsanvisning:

Tillagningsanvisning från fryst: +160°C i 15–16 minuter. Stekbord: Medelvarm temperatur, tillsätt lite matfett: olja eller smör och stek i 10–12 minuter. Till kärntemperatur +72°C. 1

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: -18/-24°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Dafgårds

Konsumentkontakt:

Gunnar Dafgård AB

Postadress:

Konsumentkontakt, 531 82 KÄLLBY

Telefon:

020-76 40 20

Hemsida:

www.familjendafgard.se

Varukategori:

Köttbullar

Leverantör:

Gunnar Dafgård AB

Lev art nr:

1377

EAN del förp:

7310960013778

EAN hel förp:

17310960013775

EAN hel pall:

37310960013779

Bruttovikt:

5.22 kg/förp

Volym:

0.013  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;