Kåldolmar råa Dafgårds

63731
Förp.pris: 290,53 kr
Jmf.pris: 96,84 kr/kg (12,11 kr/st)
Förp. 1*24x125g
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-07-02.
Köp »
OBS! Frysvara. Levereras med frystransport, eller hämta själva vid vårt lager i Aneby.
Beskrivning:

Våra kåldolmar är handrullade i Källby och innehåller 6 st insatser med 4 kåldolmar i varje.
Antal/förpackning: 24x125 gr

Taggar:
KÅLDOLMAR   
Ingredienser:

Vitkål*(64%), gris*- och nötkött*(16%), kokt ris, vatten, potatis*, potatisflingor, potatismjöl*, salt, kryddextrakt, kryddor, socker. *Ursprung: Sverige.

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Gram

Näringsvärden:
Energi 420 kJ
Energi 100 kcal
Fett 5.7 g
- Varav mättat fett 2.2 g
Kolhydrat 8.1 g
- Varav sockerarter 2.6 g
Protein 4.1 g
Salt 1.3 g
Fiber 1.6 g

Tillagningsanvisning:

Bryn de frysta kåldolmarna i matfett runt om. Lägg över dem i stekbleck. Slå över sky och stek dem ca 45 minuter i stekugn 175°C eller varmluftsugn 150°C. Steka

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: -18/°C

Ursprungsland:

Sverige

Varumärke:

Dafgårds

Konsumentkontakt:

Gunnar Dafgård AB

Postadress:

Konsumentkontakt, 531 82 KÄLLBY

Telefon:

020-76 40 20

Hemsida:

www.familjendafgard.se

Varukategori:

Färs

Leverantör:

Gunnar Dafgård AB

Lev art nr:

63731

EAN del förp:

7310960637318

EAN hel förp:

17310960637315

EAN hel pall:

37310960637319

Bruttovikt:

3.27 kg/förp

Volym:

0.013  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;