Starbucks® Caffe Latte 220 ml Arla

596615
Förp.pris: 209,78 kr
Jmf.pris: 119,19 kr/lit (26,22 kr/st)
Förp. 1*8x220ml
Beställningsvara
Hos oss kan du alltid beställa även om varan inte finns i lager.
Beställ idag före kl. 15:00 så beräknar vi få in den i lager den 2024-07-22.
Köp »
Beskrivning:

Starbucks Caffe Latte är en variant av iskaffe, en perfekt blandning av fyllig espresso och kall mjölk. Kaffedrycken är inspirerad av Starbucks ursprungliga caffe latte från 1971. Arla Starbucks® Caffe Latte tillverkas med samma toppkvalitet som på kaféerna och det espressorostade arabicakaffet är 100 procent rättvisemärkt. Ett iskaffe som är en coffee to go, utmärkt att ta med och dricka i farten och den smakar allra bäst väl kyld.

Taggar:
Ingredienser:

MJÖLK med 3,1% fett (75%), Starbucks® Arabica kaffe (vatten, kaffeextrakt) (19,8%), socker (4,2%), cikoriainulin, surhetsreglerande medel (kaliumkarbonat), stabiliseringsmedel (gellangummi, karragenan). Högt koffeininnehåll (38mg/100ml).

Näringsvärde:

Basmängdsdeklaration: 100 Milliliter

Näringsvärden:
Energi 293 kJ
Energi 70 kcal
Protein 2.8 g
Kolhydrat 8.7 g
Salt 0.09 g
- Varav mättat fett 1.5 g
- Varav sockerarter 8.2 g
Fett 2.4 g

Allergiinfo:

Innehåller: Mjölk

Innehåller:
Produkten innehåller det angivna allergenet.

Förvaring:

Max-/Mintemperatur: 25/2°C
Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Öppnad förpackning förvaras vid högst +8 grader. Hållbarheten är då 3-4 dagar.

Ursprungsland:

Danmark

Varumärke:

Starbucks Discoveries

Konsumentkontakt:

Arla Forum

Postadress:

105 46 STOCKHOLM

Telefon:

020-99 66 99

Hemsida:

www.arla.se

Varukategori:

Smaksatt mjölk

Leverantör:

Arla Foods AB Färskvaror

Lev art nr:

596615

EAN del förp:

5711953179655

EAN hel förp:

15711953179300

EAN hel pall:

15711953179249

Bruttovikt:

2.05 kg/förp

Volym:

0.004  m3/st

Produktfakta och produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid instruktioner och ingrediensförteckningen på förpackningen.

Ring oss direkt!

Carina Torebring Carina Torebring
Order, kundservice
carina@torebrings.se
0380-478 84
Malin Hellström Malin Hellström
Internetorder, kundservice
malin@torebrings.se
0380-478 80
Stefan Grip Stefan Grip
Kaffe- Varuautomater
stefan@torebrings.se
0380-478 81
Daniel Hallgren Daniel Hallgren
Kaffe- Varuautomater
daniel@torebrings.se
0380-478 87
Niklas Torebring Niklas Torebring
Inköp, logistik, IT
niklas@torebrings.se
0380-478 82
Matts Torebring Matts Torebring
Senior
matts@torebrings.se
0380-478 83
Birgitta Torebring Birgitta Torebring
Växel, ekonomi
birgitta@torebrings.se
Växel: 0380-478 80

Support Maskiner

Kristoffer Fyhr Kristoffer Fyhr
Serviceansvarig Automater
service@torebrings.se
0380-478 88
test=;